Záhadný autor bitcoinu navržen na „Nobelovku“

Jedním z revolučních objevů posledních let finančního světa je bezpochyby bitcoin. Kryptoměna jakožto neregulovaný prostředek směny a zároveň i zajímavý zdroj možného zhodnocení doslova nahlodala zkostnatělý systém centrálních bank. Technologie blockchain pak přispěla k celkové modernizaci bankovního světa směrem k rychlejšímu a méně nákladnějšímu způsobu fungování.

Jak za bitcoinem, tak i za blockchainem stojí autor vystupující pod jménem Satoshi Nakamoto. Problém je však ten, že geniálního tvůrce kryptoměny a všeho s ní souvisejícího nikdo nikdy neviděl. Tento fakt však nezabránil profesorovi financí Californské univerzity Bhagwanu Chowdhrymu, aby Nakamota jmenoval jako kandidáta na Nobelovu cenu za ekonomii pro rok 2016.

„Mé jmenování Satoshi Nakamota jakožto kandidáta na Nobelovu cenu je myšleno zcela vážně. Vynález digitální měny bitcoin není nic jiného než naprostá revoluce,“ přepisuje Chowdhryho slova server Brave New Coin. „Nejen že Nakamotův objev přispěl ke změně vnímání peněz, je pravděpodobné, že zároveň převrátí roli centrálních bank a jejich měnové politiky a stejně tak přispěje k zániku nákladných mezibankovních převodů a jejich zdanění.“

I přesto, že pravá identita autora bitcoinu zůstává neodhalena, světlo světa už spatřily mnohé spekulace. Jednou z nich byla představa, že architektem kryptoměny je americký inženýr japonského původu Dorian Satoshi Nakamaoto. To však bylo dementováno „opravdovým“ Nakamotem, který přes svou předchozí  nečinnost náhle zveřejnil na svém profilu větu „Nejsem Dorian Nakamoto.“ Pravidelně zmiňovaným jménem je i bývalý profesor práva z univerzity George Washingtona Nick Szabo. Právě on se ještě před rokem 2009, kdy byl bitcoin vypuštěn do světa, zabýval vytvořením systému digitálních měn. I Szabo však tuto domněnku vyvrátil.

Problém s identitou autora digitální měny však profesora Chowdhryho netrápí. Jak sám řekl, pokud by se Nakamoto nepřihlásil, mile rád cenu převezme jeho jménem. Faktem ale zůstává, že californský profesor porušil pravidla nominace Laureátů Nobelovy ceny, jelikož ty by měly zůstat zcela anonymní. Není tedy jasné, zda jeho návrh bude ve výsledku přijat, či nikoliv.

Koncem října si bitcoin prošel silnou rally, která jeho cenu vyhnala až nad hranici 500 dolarů. Spekulovalo se, že za téměř 60% růstem stál čínský kapitál, který hledal po zavedení kontrol jeho pohybu alternativní uplatnění. Rostoucí trend se však neudržel a cena digitální měny se propadla až pod 400 dolarů. I přesto, že šlo o silnou rally, dosažení historických maxim je stále v nedohlednu. V roce 2013 se totiž cena alternativní měny vyšplhala na více jak 1200 dolarů, což je úroveň která už poté nebyla, a možná už nikdy nebude, atakována.

Newsletter