Zahraničí sází na silnější korunu. Bondy drží rekordní počet obchodníků

Pondělí přineslo další signál naznačující všeobecnou víru v silnější korunu, a to z oblasti dluhopisů. Červnová data Ministerstva financí totiž ukázala, že zahraniční investoři drží ve svých rukou rekordní počet korunových bondů. Od poloviny r. 2015, kdy ČNB začala aktivně intervenovat na koruně, se jejich hodnota zvýšila o bezmála půl bilionu korun.

Ministerstvo financí dnes uvedlo, že podíl zahraničních investorů držících dluhopisy denominované v CZK se vyšplhal na 47,62 % – odpovídá více než 727,7 miliardám korun – oproti předchozím 46,09 %. Jedná se o dosavadní rekord, který přebil i březnová čísla, kdy podíl nerezidentů dosáhl 47,26 %, tedy více než 717,6 miliardy korun.

1

V březnu letošního roku sázeli zahraniční investoři primárně na ukončení kurzového závazku České národní banky. Na to došlo 6. dubna, přičemž někteří obchodníci se tehdy vrhli na prodej korunových dluhopisů, ze kterých inkasovali zisky z následného přecenění. Postupem času jsme ale byli svědky, jak sázka na silnější korunu opět začala nabírat na obrátkách. Podíl nerezidentů se v dubnu snížil na 45,44 % (cca 693 mld. CZK), v květnu pak opět začal růst, a to na 46,09 % (713 mld. CZK).

Červnová čísla tak odpovídají tomu, jak zahraniční investoři věří v silnější korunu, což podporuje především vidina vyšších úrokových sazeb. Podle aktuální prognózy by ČNB měla své sazby zvýšit ve třetím kvartálu, přičemž velká většina trhu věří, že by k tomuto kroku mělo dojít na srpnovém měnověpolitickém zasedání bankovní rady, které se koná tento čtvrtek.

„Ačkoli se obecně předpokládalo, že zahraniční investoři začnou po konci kurzového závazku své pozice uzavírat a podíl dluhopisů držených nerezidenty začne klesat, současný vývoj naznačuje, že řada investorů stále ve svých pozicích setrvává v očekávání silnější koruny,“ okomentoval dnešní data hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „To bylo podpořeno také očekáváním blížícího se zvýšení sazeb ČNB. Načasování odchodu zahraničních investorů tak v tuto chvíli patří mezi hlavní nejistoty poexitového vývoje. V průběhu srpna a září budou splatné pokladniční poukázky ve výši 174 mld. Kč, v listopadu poté dluhopisy v objemu 70 mld. Kč, což může přinést na trh zvýšenou volatilitu,“ dodal ekonom.

Podle dat agentury Bloomberg sází většina analytiků a ekonomů na čtvrteční zvýšení sazeb o 20 bazických bodů. Z aktuálních hodnot 2T repo sazby na 0,05 % bychom se tak měli posunout na 0,25 %. ČNB by se pak v rámci Evropy stala první centrální bankou, která přistoupila ke zvýšení úroků – své sazby by posunula výš po necelých deseti letech.

Co hraje ve prospěch vyšších sazeb?

„Mzdy zrychlují, jádrová inflace a ceny služeb rostou, ceny nemovitostí se zvyšují nejrychleji v zemích EU a ECB již mírně naznačila nadcházející normalizaci své nestandardní měnové politiky,“ shrnul vývoj posledních měsíců Seidler. „Zahájení růstu sazeb ČNB ve 3. čtvrtletí letošního roku tak považujeme za hotovou věc,“ napsal ekonom a dodal, což považujeme za klíčový výrok, že v tuto chvíli jsou nulové úroky již nekonzistentní se současným ekonomickým vývojem a vytváří vznik rizik, jako je například rychlý růst cen nemovitostí.

Obdobně se na situaci dívá i ekonom Komerční banky David Kocourek. „Česká ekonomika jako celek zrychluje a hlavně mzdy v ní, což implikuje nárůst spotřebitelské inflace ve střednědobém horizontu. Ta už v současnosti přestřeluje inflační cíl, a tak čekáme, že ČNB se stane první bankou v EU, která zvedne sazby. Tento krok indikovala prognóza ČNB už v květnu a neočekáváme, že v tomto bodě měla být její nová následnice, která bude představena, revidována směrem dolů,“ napsal ve svém pondělním reportu ekonom.

Podle Kocourka navíc platí, že by spotový kurz koruny vůči euru na současné úrovni 26,06 EURCZK neměl být pro ČNB důvodem pro odklad rozhodnutí o vyšších sazbách. Navíc vyjádření „guvernéra ECB Draghiho o tom, že ECB na podzim začne diskutovat snižování programu kvantitativního uvolňování, by zase mohlo snížit obavy členů bankovní rady z náhlého posílení koruny vůči euru,“ dodal.

Blíží se exit ECB? Draghi naznačil diskuzi o změně politiky

Koruna reaguje mírným posílením

Co se týče vývoje koruny, po pohybu směrem do strany, který jsme pozorovali minulý týden, si domácí měna v pondělí připisuje velmi mírné zisky. Po zveřejnění dat MF ČR se posunula z hodnot kolem 26,05 za euro pod 26,45 EURCZK.

Aktuálně se nacházíme těsně pod 26,06 EURCZK, přičemž po zbytek týdne se dá čekat, že se kurz bude vyvíjet v duchu nervozity ze čtvrtečního zasedání ČNB. 

ČNB se ponořila do ticha. Vyšší sazby již ve čtvrtek, tvrdí odhady

Kdyby ČNB opravdu přistoupila ke zvýšení sazeb, jednalo by se dle Seidlera o testovací krok. „Pokud by vývoj na trhu byl po ‚testovacím‛ zvýšení sazeb poměrně klidný a koruna by nevykazovala známky výraznějšího posílení, nelze vyloučit v letošním roce celkem dvojí zvýšení sazeb,“ tvrdí hlavní ekonom ING. 

Scénář možného dalšího zpevnění domácí měny bude ale omezený. „Díky vysoce překoupené koruně bude potenciál dalšího posilování navzdory vyšším sazbám nižší, což naznačuje poměrně resistentní hranice 26 Kč za euro. V letošním roce by se měl kurz koruny dostat mírně pod hranici 25,90 Kč za euro, v příštím pak pod 25,50 Kč za euro,“ zní odhad Seidlera.

Bank of America o ČNB: Připravte se na vyšší sazby, a to už v srpnu

Newsletter