Zahraniční obchod atakuje rekord díky ropě a slabé koruně

Bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách skončila v říjnu přebytkem 13,3 miliardy korun, který byl meziročně o 1,2 miliardy korun vyšší. Při započítání nového pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen ve výši 9,9 miliardy korun nicméně saldo klesne na 3,5 miliardy korun.​

Říjnová čísla celkově potvrzují, že letošek je z hlediska zahraničního obchodu dalším nemírně silným rokem. Přebytek zahraničního obchodu, akumulovaný od ledna do října, je jen nepatrně nižší než přebytek ve stejném období loňského roku. Ten byl přitom z hlediska zahraničního obchodu historicky rekordní. A není stále vyloučeno, že tento rekord letos bude překonán.

Vývozcům stále pomáhá uměle oslabená koruna. Svědčí jim také ekonomické oživování eurozóny. Hospodářský útlum Číny zatím z čísel patrný není, a to ani zprostředkovaně, skrze nepřímý vývoz. Celkové bilanci zahraničního obchodu pomáhá stále levná ropa (a pohonné hmoty), která snižuje nominální hodnotu dovozu, čímž celkové saldo zahraničního obchodu vylepšuje.

 

Říjen přinesl další oživení v tuzemském průmyslu. Stavebnictví ale letos poprvé kleslo.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 7. prosinec 2015

Newsletter