Zahraniční obchod v lednu s přebytkem 19,3 miliardy Kč

AKTUALIZOVÁNO – Zahraniční obchod Česka skončil v lednu přebytkem 19,3 miliardy korun. To je meziročně o 0,7 miliardy více. Trh očekával přebytek ve výši 19 miliard korun. Na výsledek příznivě působil pokles schodku u minerálních paliv a růst přebytku v obchodu se stroji a dopravními prostředky, oznámil dnes Český statistický úřad.

„Zahraniční obchod vstoupil do nového roku s nejvyšším přebytkem minimálně od roku 2005. Růst dovozu je však momentálně svižnější než růst vývozu, což je ovšem dokladem silné domácí poptávky a tedy potvrzením silné kondice české ekonomiky,“ uvedl hlavní analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Zatímco importérům pomáhá tato silná kondice, exportérům zase svědčí již čtvrtým rokem oslabovaná koruna, dodal.

„Jestli něco může trochu kazit první dojem z lednových čísel, tak je to velmi pomalý růst exportu. Dlužno ovšem dodat, že leden měl o jeden pracovní den méně, což se na výsledku muselo projevit negativně. Očištěná data tak vyznívají přece jen lépe,“ poznamenal Petr Dufek z ČSOB. 

„Zahraničnímu obchodu znovu pomáhal pokles cen komodit na světových trzích. Nominální hodnota dovezených komodit tak dále klesá a zvyšuje tak celkovou bilanci zahraničního obchodu. Znovu se zvýšil vývoz dopravních prostředků, což potvrzuje silnou poptávku po autech v Německu i v celé eurozóně,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Meziměsíčně se po sezónním očištění v národním pojetí zvýšil vývoz o 1,9 procenta a dovoz o 2,9 procenta. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 0,5 procenta a dovozu o 0,8 procenta.

Celkovou bilanci v národním pojetí podle statistiků příznivě ovlivnil zejména meziroční pokles schodku bilance minerálních paliv o 3,7 miliardy Kč a růst přebytku obchodu se stroji a dopravními prostředky o 2,9 miliardy korun.

„Za meziročně vyšší přebytek jsme vděčni nízkým cenám ropy na světových trzích a stále silné poptávce po automobilech vyrobených v ČR. Naopak v důsledku rostoucí domácí spotřeby se zvyšuje dovoz spotřebního zboží a potravin do ČR,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

„Letos by měl zahraniční obchod dosáhnout podobného přebytku jako v loňském roce. Dobrou náladu potvrzují dnes zveřejněné údaje o německém průmyslu. Ty přinesly dobré zprávy i pro český zahraniční obchod,“ dodal Zeisel.

Naopak nepříznivý vliv na celkovou bilanci mělo prohloubení deficitu obchodu s chemickými výrobky o 2,8 miliardy Kč, nápoji a tabákem o 1,5 miliardy Kč a s potravinami a živými zvířaty o 0,7 miliardy Kč. Snížil se přebytek obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím o 0,6 miliardy a s polotovary a materiály o 0,1 miliardy korun.

Saldo zahraničního obchodu se státy evropské osmadvacítky skončilo v lednu přebytkem 60,1 miliardy korun a bylo tak meziročně o 1,8 miliardy korun vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o miliardu na 39 miliard korun.

Newsletter