Zahraniční platby pro podnikatele – někde za tisíce, jinde zdarma!

Mnoho menších českých podnikatelů v dnešní době obchoduje se zahraničím. Musí tak odesílat nebo přijímat zahraniční platby. České finanční ústavy se však chovají tak, jako by společný evropský trh vůbec neexistoval. Za zahraniční platby jsou schopny si účtovat i tisíce korun. Podnikatelé se tak nedobrovolně dostávají do spárů bank a pravidelně platí za služby, které by jinde mohli mít zcela zdarma. 

Nepříjemným zjištěním je fakt, že mnoho bank si stále účtuje poplatek za příchozí platbu v eurech. Pokud vám tedy někdo zašle eura na váš účet v eurech, čeká vás nemilé překvapení ve formě ne zrovna malého poplatku. V našem průzkumu byla v tomto ohledu nejdražší UniCredit Bank, která si za takovou platbu účtuje 200 korun. Nutno podotknout, že jde však pouze o platby do výše 50 tisíc eur. Pokud by vám byla na účet zaslána vyšší částka, byť jen o jedno euro, budou vám účtovány ještě vyšší částky. Můžete se tak dostat až na poplatek ve výši 1095 korun, který si například účtuje Komerční banka.

Za odchozí SEPA/Eurové platby jsme si již také zvykli platit. Zatímco u našich západních sousedů většina bank poplatky za odchozí i příchozí eura platby v rámci eurozóny neúčtuje, případně v řádech centů, v České republice, jak již bývá „dobrým“ zvykem, se banky spoléhají na nevědomost svých klientů a zpoplatňují je nemalými částkami.

Z námi sledovaných bank vám nejvíce naúčtuje u SEPA platby do 50 tisíc eur UniCredit Bank, u eurových plateb nad 50 tisíc eur vás pak u většiny bank dle našeho srovnání čeká zpoplatnění až jedním procentem z transakce do maximální výše poplatku 1500 korun. Nejdráže pak vyjde platba u Komerční banky, která si zaúčtuje rovnou 1500 korun.

Kolik tedy zaplatí podnikatel, který má ročně deset odchozích a deset příchozích plateb v eurech třeba do Německa, budou-li všechny do 50 tisíc eur? V případě UniCredit je to 4500 korun, u Fio banky 400 Kč, Komerční banky 3400 Kč a u ČSOB 4000 Kč. V případě Monety a České spořitelny shodně 3200 korun.

A pojďme ještě dál. Kolik by vás stálo deset odchozích a deset příchozích plateb nad 50 tisíc eur u nejdražší z bank z našeho seznamu? Až neuvěřitelných 30 tisíc! To už určitě stojí za zvážení, zda se nepoohlédnout po levnější variantě, jako jsou třeba nebankovní směnárny, které nabízejí platbu a směny za často výhodnějších podmínek. 

 

Newsletter