Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Zákaz vývozu ropy americké ekonomice prospívá, tvrdí Goldman Sachs

Čtyřicet let starý americký zákaz vývozu ropy by měl zůstat v platnosti až do doby, kdy bude nasycena domácí poptávka a americký trh již nebude moci vstřebávat zvýšenou ropnou produkci, uvedla investiční banka Goldman Sachs.

Takovéto zachování zákonného omezení na vývoz přinese americké ekonomice tu „nejvyšší hodnotu“, sdělila banka ve své dnešní zprávě. Pokud by bylo omezení zachováno déle, mohlo by to mít v následujících letech při současných nákladech na těžbu negativní dopad na růst ekonomiky země.

Spojeným státům, největšímu světovému spotřebiteli ropy, umožnila rostoucí těžba z břidlic částečně nahradit poptávku po této surovině a snížit tak její import, což podněcuje spekulace, že by zákon mohl být zrušen. Federální zákon z roku 1975 zakazuje většinu vývozu za hranice, tedy kromě dodávek rafinérských produktů jako benzínu a nafty. Zastánci zákazu tvrdí, že ponechání ropy vytěžené v domácích rafinériích v zemi pomáhá snižovat ceny pohonných hmot, ať už pro průmysl či spotřebitele.

„Ponechat zákaz, dokud nebude dosaženo nasycení domácí poptávky po ropě, by bylo nejvhodnějším rozhodnutím, které maximalizuje přínos rafinérského průmyslu,“ řekl Damien Courvalin, analytik Goldman Sachs v New Yorku. „Až bude tohoto bodu dosaženo, bylo by vhodné zákon zrušit, jelikož přidaná hodnota zvýšené produkce překoná přidanou hodnotu rafinérského průmyslu.“

Nejistota ohledně budoucnosti zákazu podle Goldman Sachs velmi pravděpodobně oddaluje investice do americké rafinérské kapacity. Ropné společnosti hledají způsoby, jak zákaz prozatím obejít pomocí rafinérií umožňujících jednoduše zpracovat ropu do formy produktů vhodných pro vývoz. Společnost British Petroleum se upsala k převzetí minimálně 80 procent kapacity nové mini-rafinérie v hodnotě 360 milionů dolarů v Houstonu, která bude zpracovávat jen tolik, aby se restrikcím vyhnula.

Podle poradenské společnosti IHS by Spojené státy měly zákaz zrušit. Přínosem by měla být vyšší produkce ropy a pokles ceny benzínu. Díky tomu by země mohla v průměru ušetřit v roce 2016 až 67 miliard dolarů na importu za rok a do roku 2018 vytvořit 964 000 pracovních míst.

Newsletter