Dolar včera krátce zpevnil pod 1,1300 za euro. Dnes zisky odevzdává nad 1,1360. Oslabující dolar dostal korunu zpět pod 22,10. Proti euru pod 25,10.

Zakázky slibují, že tuzemský průmysl dál silně poroste. Stavebnictví otázkou

Silné tempo růstu vydrželo tuzemskému průmyslu po březnu také v dubnu. Příslibem dalšího vzestupu v příštích měsících jsou nové zakázky, podporou dvouciferně rostoucí tržby. Oproti průmyslu se vlažnější výhled pro stavebnictví, kde v dubnu poklesla jak stavební povolení, tak nově zahájená výstavba.

Domácí průmysl v dubnu v meziročním tempu růst jen mírně zvolnil na 7,7 procenta z 8,4 procenta v březnu. Meziměsíční růst dosáhl 1,1 procenta. Růst průmyslu stál zejména na odvětví motorových vozidel (+16,5 % meziročně), elektrozařízení a kovovýrobě.

Tržby v průmyslu v dubnu 2014 meziročně vzrostly o 10,3 %. K silnému růstu přímého vývozu o 14,8 procenta se přidávají domácí tržby silou 5,5 %.

Nové zakázky v dubnu vzrostly o přesvědčivých 14,7 procenta. Růst i zde vedou zakázky ze zahraničí s 16,4% dynamikou, i ty domácí ale rostly o solidních dvouciferných 11,4 %. Čísla jsou potvrzením optimistmu, plynoucího průzkumu PMI v květnu – index nákupních manažerů v průmyslu vzrostl na maximum za poslední tři roky. Oborová struktura nových zakázek se vyvíjí podobně růstu průmyslu celkově – v čele jsou automobily a elektro.

„Český průmysl nyní do značné míry těží z dobré ekonomické kondice ostatních zemí takzvané Visegrádské skupiny a Německa,“ podotýká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom portálu Roklen24.cz. „Jak Polsko, tak Maďarsko i Slovensko a pochopitelně také Německo meziročně rostou tempy v evropském kontextu současnosti zřetelně nadprůměrnými. Německo, Polsko i Slovensko přitom patří mezi hlavní obchodní partnery ČR.“

Příznivý obraz o vývoji tuzemského průmyslu doplňuje také zaměstnanost. Ta u průmyslových podniků o 50 a více zaměstnancích v dubnu vzrostla o 1,9 procenta při průměrném růstu nominální mzdy o 2 procenta na 27 431 Kč.

Duben byl růstovým měsícem také pro tuzemské stavebnictví. Vzestup proti březnu dosáhl 1,3 procenta, meziroční 8 procent. Jde o zvolnění proti bezmála 12% růstu v březnu, ale i tak solidní růst. Otazníkem ale jsou statistiky, hovořící o vývoji ve stavebnictví v dalším měsících. Stavební povolení meziročně poklesla o 5,7 procenta, zahájená výstavba bytů o 18,5 procenta.

Zatímco zaměstnanost v průmyslu roste, ve stavebnictví klesla – u stejné velikostní kategorie podniků o 5,5 procenta při růstu průměrné mzdy v odvětví o 2,2 procenta do blízkosti 31 100 korun.

Newsletter