Zakázky slibují, že tuzemský průmysl dál silně poroste. Stavebnictví otázkou

Silné tempo růstu vydrželo tuzemskému průmyslu po březnu také v dubnu. Příslibem dalšího vzestupu v příštích měsících jsou nové zakázky, podporou dvouciferně rostoucí tržby. Oproti průmyslu se vlažnější výhled pro stavebnictví, kde v dubnu poklesla jak stavební povolení, tak nově zahájená výstavba.

Domácí průmysl v dubnu v meziročním tempu růst jen mírně zvolnil na 7,7 procenta z 8,4 procenta v březnu. Meziměsíční růst dosáhl 1,1 procenta. Růst průmyslu stál zejména na odvětví motorových vozidel (+16,5 % meziročně), elektrozařízení a kovovýrobě.

Tržby v průmyslu v dubnu 2014 meziročně vzrostly o 10,3 %. K silnému růstu přímého vývozu o 14,8 procenta se přidávají domácí tržby silou 5,5 %.

Nové zakázky v dubnu vzrostly o přesvědčivých 14,7 procenta. Růst i zde vedou zakázky ze zahraničí s 16,4% dynamikou, i ty domácí ale rostly o solidních dvouciferných 11,4 %. Čísla jsou potvrzením optimistmu, plynoucího průzkumu PMI v květnu – index nákupních manažerů v průmyslu vzrostl na maximum za poslední tři roky. Oborová struktura nových zakázek se vyvíjí podobně růstu průmyslu celkově – v čele jsou automobily a elektro.

„Český průmysl nyní do značné míry těží z dobré ekonomické kondice ostatních zemí takzvané Visegrádské skupiny a Německa,“ podotýká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom portálu Roklen24.cz. „Jak Polsko, tak Maďarsko i Slovensko a pochopitelně také Německo meziročně rostou tempy v evropském kontextu současnosti zřetelně nadprůměrnými. Německo, Polsko i Slovensko přitom patří mezi hlavní obchodní partnery ČR.“

Příznivý obraz o vývoji tuzemského průmyslu doplňuje také zaměstnanost. Ta u průmyslových podniků o 50 a více zaměstnancích v dubnu vzrostla o 1,9 procenta při průměrném růstu nominální mzdy o 2 procenta na 27 431 Kč.

Duben byl růstovým měsícem také pro tuzemské stavebnictví. Vzestup proti březnu dosáhl 1,3 procenta, meziroční 8 procent. Jde o zvolnění proti bezmála 12% růstu v březnu, ale i tak solidní růst. Otazníkem ale jsou statistiky, hovořící o vývoji ve stavebnictví v dalším měsících. Stavební povolení meziročně poklesla o 5,7 procenta, zahájená výstavba bytů o 18,5 procenta.

Zatímco zaměstnanost v průmyslu roste, ve stavebnictví klesla – u stejné velikostní kategorie podniků o 5,5 procenta při růstu průměrné mzdy v odvětví o 2,2 procenta do blízkosti 31 100 korun.

Newsletter