Zakopávají Trump s Junckerem válečnou sekeru?

Hlavní událostí dnešního dne na devizových trzích je zasedání Evropské centrální banky. Sazby se měnit nebudou. Trh bude vyčkávat na tiskovou konferenci šéfa ECB Maria Draghiho, která začne ve 14:30. Dolaru se včera nedařilo, vůči euru oslabil, když největší ztráty nabral večer. Kurz reagoval na schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, kteří tlumili obchodní napětí.

Výsledkem setkání Trumpa s Junckerem je dohoda na tom, že USA a EU budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů. Státníci se v Bílém domě také dohodli na tom, že během nadcházejících jednání nebudou zavádět nová cla. Podle Junckera v Evropě vznikne více terminálů sloužících k dovozu LNG ze Spojených států a unie bude dovážet více americké sóji. 

Analytik České spořitelny Jan Polanský uvedl, že s praktickými dopady této schůzky by byl nyní opatrný. „Na jednu stranu je pozitivní, že ke schůzce vůbec došlo a Trump je ochotný jednat. Na druhou stranu pro EU je nyní klíčová otázka možného zavedení cel na evropská auta (nyní řeší US Ministerstvo obchodu) a o té toho mnoho včera (veřejně) nezaznělo. Takže celkově se dá včerejší schůzka brát jako dočasný klid zbraní. Vyjednávání budou pokračovat,“ dodal Polanský.

Z dat dnes budou v USA zveřejněny velkoobchodní zásoby, nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti a zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby.

Aktuálně se dolar obchoduje na 1,1737 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,15 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1631 do 1,1768 EURUSD.*

Obchodování s korunou bylo včera poklidné. Koruně se dařilo, zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám. Dnešek je opět bez nových informací a tak na kurz může dál doléhat očekávání ohledně úrokových sazeb. Další komentáře z ČNB už nepřijdou, dnes totiž začíná mediální karanténa. Koruna se nyní obchoduje na 25,59 EURCZK.  

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter