Zalíbení ve zpětných odkupech akcií ničí prosperitu firem, varuje ekonom

Akciové indexy na Wall Street se posouvají na nová maxima, což je v prvé řadě přičítáno obrovským objemům peněz, jimiž Fed „vypolštářoval“ americkou ekonomiku. Konkrétnější důvod nabízí akademický profesor William Lazonick z University of Massachusetts, podle něhož jsou zisky trhů hnány masivními zpětnými odkupy akcií ze strany amerických korporací.

V zářijovém vydání Harvard Business Review, profesor ekonomie Lazonick říká, že firemní odkupy akcií jsou jakousi „podšívkou“ kapes jejich manažerů, přitom jdou ale na úkor produktivity potažmo celkové prosperity dané společnosti. Mnoha korporacím by se strategie objemných zpětných odkupů mohla v budoucnosti výrazně prodražit, jelikož je v současnosti vede k omezování investic do nových produktů i snižování odměn zaměstnancům.

Lazonick uvádí, že 449 společností z indexu S&P 500 vynaložilo v poslední dekádě více jak polovinu ze svých zisků k odkupu vlastních akcií, zatímco dividendy spolknuly dalších 37 procent. Pro investice do nových produktů či zaměstnaneckých odměn tak zbylo opravdu jen velmi málo.

„Firemní manažeři podávají neprůstřelná vysvětlení, proč takto činí, neradi ale nahlas připouštějí, že jejich odměny jsou odvislé od vývoje akcií a z krátkodobého pohledu se zpětné odkupy jasně promítají do růstu cen,“ dodává Lazonick. Lazonick uvádí, že si manažeři přišli v průměru na 30,3 mil. USD.

Jedním z výrazných případů poslední doby může být společnost ExxonMobil, která místo toho, aby nainvestovala peníze do alternativních energií, utratila za rok více jak 21 mld. USD na zpětném odkupu vlastních akcií. Dále například společnosti jako Microsoft a General Electric lobovaly u americké vlády za větší podporu či dotace do svého odvětví, aniž by samy vynaložily vlastní prostředky. Raději utratily výrazné sumy za své vlastní odkupy.

Dalším příkladem může být Intel, který apeluje na americkou vládu a vyzývá ji k větším investicím do nanotechnologií, přičemž hodnota jeho programů odkupů vlastních akcií dosáhla čtyřnásobku vládní podpory do daného segmentu.

A posledním jmenovaným hříšníkem může být farmaceutická společnost Pfizer, která společně s dalšími konkurenty z odvětví volá po vyšších cenách léků, což odůvodňuje potřebou financí na výzkum a vývoj nových léků, přičemž téměř tři čtvrtiny svých zisků použila na odkoupení vlastních akcií.

Newsletter