Zaměřeno na ECB: QE beze změny a euro pod paritou?

Dnešní odpoledne patří Evropské centrální bance. Prvním krokem měnové autority bude zveřejnění rozhodnutí o hlavní úrokové sazbě, poté bude následovat tisková konference. Na té by měl guvernér banky Mario Draghi zhodnotit současnou ekonomickou situaci starého kontinentu a na základě toho pak představit budoucí podobu evropské měnové politiky.

V tomto směru bude sledováno především rozhodnutí o programu kvantitativního uvolňování, tedy případné (ne)navýšení objemu skupovaných dluhových aktiv. Současná měsíční úroveň kupovaných cenných papírů je 60 miliard euro, přičemž cílová hodnota by se měla pohybovat kolem 1,1 bilionů euro. Program by měl trvat minimálně do konce září 2016, avšak pokud nebude úroveň evropské inflace uspokojivá vzhledem ke stanovenému 2% cíli, je možné jeho prodloužení.

Jak zařídit inflaci? Evropa se inspiruje u Fedu

Cílem programu je především podpořit tempo růstu cenové hladiny v eurozóně, stejně tak ale i dodat finančním institucím potřebnou likviditu, která by se poté měla projevit v intenzivnějším úvěrování. Faktem ale je, že jak poskytování půjček, tak i inflace (za září byl evidován průměrný pokles o 0,1 %)  je stále na poměrně nízkých číslech, a to i přesto, že čtvrtletní data ukázala určité zmírnění požadavků poskytování úvěrů v zemích eurozóny.

Očekávání expertů však nejsou nijak radikální. Většina investičního publika sází na to, že dnešní tisková konference ještě žádnou změnu programu QE nepřinese. Ta by mohla přijít až v prosinci, kdy se bude konat další zasedání ECB.

Průzkum mluví jasně, „objemnější“ QE dnes nečekejte

Agentura Bloomberg provedla mezi několika desítkami ekonomů průzkum ohledně toho, zda dnes provede ECB zásah do současné podoby programu nákupu vybraných aktiv. Výsledek ukázal, že dnešnímu navýšení objemu skupovaných instrumentů věří pouze 2 %, naopak 80 % z dotázaných tento krok vidí jako reálný až při zasedání v březnu příštího roku.

Fundamenty, které o objemu QE rozhodují, jsou jasně dané. Hlavním je tempo růstu cenové hladiny a za ním hned výkon evropské ekonomiky. V jeho případě je pak nutné brát v potaz i vnější vlivy, mezi které lze zařadit například nejistotu ohledně ekonomického zpomalení v Číně, stejně tak může hrát roli i krize na Středním Východě.

Stejně tak je potřeba vzít v potaz situaci na ropných trzích. Trvalý pokles černé komodity je pro její evropské importéry žádoucí. Pozitivně  v poslední době vyznívají i ukazatele důvěry, jmenovat je možné Economic Sentiment Indicator, který se v případě eurozóny zvýšil za září o 1,5 % až na 105,6 bodů.

Z hlediska makroekonomického pohledu nečekají žádnou změnu v QE ani analytici společnosti ING. „I přesto, že by nečinnost ECB znamenala narušení cíle programu nákupu aktiv v podobě podpory růstu inflace, opak, tedy navýšení objemu QE, by pravděpodobně vyvolal další rozepře v řadách vedení centrální banky,“ míní hlavní ekonom ING Carsten Brzeski.

Jaká jsou očekávání na páru s dolarem?

Analytici společnosti BNP Paribas taktéž nečekají žádnou změnu a sází na dlouhodobé oslabení eura. „Neočekáváme žádnou změnu v rámci evropské měnové politiky, avšak eurodolar vidíme na mnohem nižších úrovních,“ řekli pro server CNBC analytici banky Michael Sneyd a Chlarlotta Puhringerová. Jejich výhled pracuje s mírným posílením eura až na 1,145 EURUSD, přičemž zde pak doporučují „short“ evropské měny až na cílovou hranici 1,90 dolaru za euro.

Analytici Citigroup jdou ještě dále. Jejich predikce hovoří o propadu eura až pod úroveň parity, tedy pod 1,0 EURUSD. Stejně jako v předchozím případě dnes nečekají žádné další rozšíření evropského QE, a to vzhledem k očekávanému možnému prosincovému navýšení amerických sazeb. Tom Fitzpatrick, šéf měnového oddělení banky, vidí před sebou možné posílení eura až na 1,2 EURUSD, přičemž tato úroveň se ale ukáže jako neudržitelná a bude následovat strmý pád.

Pro ten by měl být klíčový prosinec. ECB se bude potýkat se silným eurem, což ji donutí k uvolnění měnové politiky, zatímco Fed provede přesný opak. Evropská měna by tak koncem roku měla být sražena akcí obou světových centrálních bank. Během následujících 12 až 14 měsíců pak forexový expert Citigroup vidí eurodolar pod paritou, a to konkrétně v rozmezí 0,88 až 0,9 dolaru za euro.

Newsletter