Zaostřeno na HDP. Jak moc zpomalí růst české ekonomiky?

Jak se dařilo české ekonomice v prvních třech měsících letošního roku dnes oznámí Český statistický úřad. Růst by měl meziročně i mezičtvrtletně zpomalit. Důvodem je nepříznivý vývoj v sousedních zemích, především v Německu. Tamní ekonomika rostla v 1. čtvrtletí meziročně po očištění o 0,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Dnešní ranní výsledky z Německa byly v souladu s očekáváním trhu. 

„Předpokládáme, že předběžný odhad českého HDP za první čtvrtletí letošního roku ukáže zpomalení růstu. V mezičtvrtletním srovnání očekáváme číslo o 0,4 % vyšší a v meziročním srovnání o 2,4 % vyšší. Tempo růstu tak zaostalo za koncem minulého roku, kdy HDP rostlo o 9 desetin procenta za poslední čtvrtletí,“ uvedl ekonom Roklen Michal Šoltés.

Ve 4. čtvrtletí 2018 ekonomika ČR meziročně vzrostla o 2,6 % a mezičtvrtletně o 0,8 %

„Na strukturu HDP, a tedy i na konkrétní data která složka přispěla k růstu HDP nejvíce, si budeme muset počkat do konce měsíce. Měsíční statistiky ze začátku roku však naznačují, že významně pozitivně přispěla spotřeba domácností, zatímco zahraniční obchod se projevil spíše slabě či negativně,“ doplnil Šoltés.

A jak vidí HDP v letošním roce Česká národní banka? Ve Zprávě o inflaci uvedla, že HDP po zpomalení ve druhé polovině minulého roku poroste letos stabilním tempem okolo 2,5 procenta a v roce 2020 mírně zrychlí. Růst ekonomické aktivity bude v letošním roce nadále tažen všemi složkami domácí poptávky při pokračujícím, avšak zvolněném růstu zahraniční poptávky.

Zvyšování spotřeby domácností bude odrážet přetrvávající, byť postupně zpomalující, růst objemu mezd a platů a dalších příjmů. Dynamika tvorby hrubého fixního kapitálu zůstane vysoká v důsledku pokračujícího růstu soukromých i vládních investic (spolufinancovaných z fondů EU). Růst spotřeby vlády v průběhu letošního roku sice zpomalí z vysokých hodnot dosažených v loňském roce, i nadále však zůstane solidní.

Koruna se včera vůči euru obchodovala kolem úrovně 25,75 EURCZK. K dolaru si pohoršila. Aktuálně se česká měna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,74 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,72 až 25,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,83 až 23,05 USDCZK.* 

Euro včera vůči dolaru oslabovalo. Americká měna by měla dál těžit z nejistoty kolem obchodních šarvátek, převážně celních, mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump včera označil spory mezi oběma velmocemi za „malé hašteření“.

A do dění na devizových trzích se opět promítla situace v Itálii, konkrétně problémy s nezaměstnaností. Italský vicepremiér totiž prohlásil, že země je kvůli snížení nezaměstnanosti připravena porušit rozpočtová pravidla Evropské unie. Dle Eurostatu je v Itálii nyní více než deset procent nezaměstnaných. Salvini by se chtěl dostat na pětiprocentní úroveň.

Z makrodat dnes bude zveřejněn také vývoj ekonomiky v eurozóně. HDP by měl v prvním čtvrtletí růst meziročně o 1,2 % a mezičtvrtletně o 0,4 %. V USA se pak dozvíme například čísla o vývoji maloobchodních tržeb a průmyslové produkci.

Dolar se dnes ráno v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1209 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1197 do 1,1259 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter