Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Zápas ruské centrální banky s hedge fondy pokračuje

Včerejším událostem na finančních trzích kraloval zápas ruské centrální banky o udržení hodnoty rublu. Poté co RCB v noci z pondělí na úterý zvýšila úrokové sazby až na závratných 17 procent, ruská měna zaznamenala rychlý nárůst o téměř 10 %, nicméně v průběhu dne začala strmě klesat poblíž hranice až 80 rublů za dolar, tedy téměř minus 20 %. Ruské ministerstvo financí dnes oznámilo další intervenci na devizových trzích, a rubl tak zaznamenává růst.

Ruské ministerstvo financí intervenuje, rubl skokově posiluje

Podle mnohých analytiků stojí za drastickým poklesem rublu finanční spekulanti v čele s hedgeovými fondy. Situace tak nápadně připomíná zápas hedgeového krále George Sorose a britské centrální banky z roku 1997, který přivedl britskou centrální banku k opuštění evropského mechanismu směnných kurzů.

Americký dolar dnes výrazně posiluje vůči většině hlavních světových měn, před dnešním zasedání amerického Federálního rezervního systému. Americká měna posiluje vůči euru na momentálních 1,24578 dolarůuza euro. Japonský jen , jenž během včerejšího dne zaznamenal více jak měsíční maxima na 115,481 dolarů, dnes taktéž vůči dolaru oslabuje na 117,332 jenu za dolar. Česká koruna, jež je silně korelovaná s evropskou společnou měnou, oslabuje na 22,12 za dolar, a vůči euru obchoduje na 27,566 koruny za euro.

„Dlouhodobý konsensus na růst dolaru zůstává neměnný, nicméně momentální chaotické situace ve světě, ať už mluvíme o hospodářském zpomalení v Číně, padajících cenách ropy a momentálně i Rusku, měla za následek uzavírání některých dlouhých pozic na dolaru,“ řekl Kaneo Ogino, ředitel tokijské firmy Global-info. 

Newsletter