Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Zápasník a investor Dan Škvor: Kdyby padl internet, jsme v haj*lu. Když zmizí Bitcoin, nic se nestane

Daniel Škvor s trenérem André Reindersem z Reinders MMA, zdroj: Daniel Škvor

Investování a zápas. Společným bodem na první pohled zcela odlišných věcí je strategie. Když se během zápasu nebudeš držet strategie, roz*sere se ti všechno. Stejná věc platí u investic, řekl v rozhovoru pro Roklen24 profi MMA zápasník a trenér Daniel Škvor. Jak se dostal k investování? Jaká je jeho investiční strategie? Přečtěte si rozsáhlý rozhovor, ve kterém jsme vedle investic a zápasů probrali i ekonomickou a tržní situaci, včetně krypta!

Jak ses dostal k bojovým sportům? Jaká byla tvoje cesta od začátku až po Oktagon?

Začal jsem v šestnácti letech v Chebu, kde byl oddíl, který jsem měl kousek od domova. Trénovali thajský box, ten mě hned od začátku chytil. Ještě předtím jsem sledoval různá videa na internetu, protože tenkrát bojové sporty ještě nikde nevysílali.

Začal jsem trénovat pravidelně, později jsem dojížděl na tréninky i do Mariánských Lázní. Za rok a půl jsem měl první dva zápasy. Ty jsem prohrál. Nakonec jsem se přestěhoval do Prahy, kde jsem dodělával hotelovku. Během toho jsem už zápasil. Dostal jsem se na vyšší úroveň, tudíž jsem za zápasy dostával i nějaké peníze. Do toho všeho jsem chodil do práce. Až v Praze, v Hanuman gymu, se moje kariéra rozjela do profesionální atmosféry.

Přešel jsi do MMA a teď zápasíš za Reinders Team v organizaci Oktagon MMA. Co tě v nejbližší době čeká?

Na konci července mě čeká zápas na Štvanici. Pak je to ve hvězdách. Tyhle věci se nedají moc plánovat na sezónu nebo dvě dopředu. Vždycky záleží na průběžných výsledcích, soupeřích, zranění a kondici. Ideální scénář, který bych chtěl stihnout, je čtyři až pět zápasů do roka.

Zdroj: Daniel Škvor
Zdroj: Daniel Škvor

Jak se dá skloubit trénování, ať už jde o tvoje tréninky nebo když trénuješ ostatní, s investováním? Jsi aktivní, nebo pasivní investor?

Jsem pasivní investor. Hledal jsem si cestu, aby mě investování psychicky tolik neovlivňovalo a nezasahovalo mi do trénování. Na začátku jsem se ale přistihl, že trhy sleduji doslova nonstop. Seděl jsem u počítače, sledoval grafy, četl články. To samé přes telefon, kde jsem byl neustále v investiční aplikaci. Tehdy jsem si ale uvědomil, že takovou strategií nic nevymyslím. K aktivnímu investování musíš mít podle mě odbornější vzdělání a trochu i talent.

Jak ses dostal k investování?

Začaly se mi kupit peníze na účtu. Do toho mi pořád někdo volal, neustále mi někdo něco nabízel. Nakonec jsem se i nechal ukecat finančními poradci. Když jsem si však zjistil víc, došlo mi, že jejich produkty jsou naprosto k ničemu. Ti frajeři v podstatě jedou jen na provize a sami tomu ani nerozumí. Tomu jsem řekl dost.

Pořád jsem ale chtěl, aby mi peníze neležely ladem. Zápasil jsem, dělal jsem trenéra a nechtěl jsem vymýšlet vlastní podnikání. Takže jako první investici jsem nakonec zvolil nákup malého bytu. Později jsem začal řešit další investice. Zaměřil jsem se spíš na konzervativní fondy, až jsem nakonec začal studovat informace o akciích a indexech. Vždy se zaměřením na pasivní investování.

Na začátku jsem udělal spoustu chyb a spoustu blbostí. Člověk si tím ale ve výsledku musí projít, musí ty chyby pocítit, aby se z nich poučil.

Podle čeho investuješ? Máš nějakou vlastní strategii, nebo sleduješ ostatní? V poslední době například slýcháme, jak někdo kupuje propad trhu (buy the dip).

Moje strategie je pasivní investování do celého trhu. Investuju průběžně. V poslední době si ale všímám, že se vyrojilo spoustu youtuberů a rychlo investorů, kteří lidem radí například právě buy the dip. Já se naopak snažím sledovat lidi, kteří tomu rozumí a jsou v byznysu klidně i desítky let.

Určitě nesleduju lidi se zkušeností od začátku covidu. Smysl dává sledovat ty, kteří si už dřív zažili podobné situace, ve které jsme například právě teď.

Zdroj: Daniel Škvor
Zdroj: Daniel Škvor

Kdy jsi nastoupil do trhu? Před covidem, nebo až po něm?

Před covidem a pak i během covidu. Před pandemií jsem investoval do konzervativních instrumentů. Pak jsem vyzkoušel automatické platformy. Jakmile jsem se v této oblasti trochu zorientoval, došlo mi, že si všechny investice obstarám sám a levněji bez platforem. Během covidu jsem ale udělal pár blbostí.

O jaké šlo? Můžeš být konkrétní?

Nakoupil jsem instrumenty z technologického sektoru, včetně fondů. Moc jsem u těchto investic nepoužil selský rozum. Že když něco roste do nebe, nemůže to růst věčně. Konkrétně se mi tohle stalo u fondu Ark Cathie Woodové.

Postupně jsem se těchto pozic zbavoval, a teď vše směřuji do indexů. Peníze jsem rozložil a pravidelně přidávám. Aktuálně jsem vstupní částky snížil, jelikož jsme v extrémní situaci války, post covidu a inflace, strategie se ale držím dál. Hotovost pak akumuluji na spořících účtech nebo i v realitních fondech.

Jak vypadá tvoje aktuální portfolio?

Pokud beru koupený byt jako investici, tvoří velkou část mého portfolia. Druhý největší podíl spadá pod akcie, resp. akciové indexy. Dluhopisy nemám žádné. Místo nich peníze ukládám do realitních fondů. Nejde přitom o byty, ale o komerční prostory, které podle mě budou neustále fungovat.

Časem bych se chtěl přesunout do fondů kvalifikovaných investorů, ale v podobném režimu. Tedy hlavně reality. Nějaké už mám dokonce i vyhlídnuté.

Nikdy jsi tedy neměl v portfoliu jednotlivé akcie?

Dřív jsem si hrál. Šlo hlavně o české akcie, u kterých se jednodušeji dostaneš k informacím. Teď ale jedu čistě pasivní a široké investice.

Zdroj: Daniel Škvor
Zdroj: Daniel Škvor

Jaký je tvůj investiční horizont?

Vždycky jde o druh aktiva. Akciové indexy mám jako dlouhodobou investici s rámcem třeba patnáct let a více. U realitních fondů čas moc neřeším. Beru je jako stabilní investici, ze které mohu kdykoliv vystoupit a peníze pak použít někde jinde.

Kde bereš investiční inspiraci? Sleduješ například český finanční Twitter?

Na Twitteru se rád bavím s lidmi se zkušenostmi, kteří například řídí vlastní fondy. Sleduju Dana Vořechovského, Michala Semotana z J&T nebo Michala Šnobra. Baví mě Juraj Karpiš, ten, co od začátku covidu říkal, tak vyšlo.

Výhoda je, že Twitter funguje na bázi retwetování, takže když sleduji jen pár vybraných lidí, dostanu se k dalším informacím, které sdílejí oni. Na internetu je jinak spousta článků, na YouTube videí, ale to jsou věci, od kterých se chci během zápasové kariéry odprostit, protože to nejde dohromady. Ve finále pak člověk spekuluje, snaží se všechno sledovat, protože mu jde o peníze, ale nakonec to pos*ere.

Zdroj: Daniel Škvor
Zdroj: Daniel Škvor

Zbyly ti v portfoliu nějaké jednotlivé akcie?

Pár českých dividendových akcií mám. Ale u nich vidím tu extrémní situaci, kdy některé výrazně rostou, jiné padají, a v podstatě ani ti zkušení investoři, se kterými se bavím, pořádně neví proč. Příklad, ČEZ jede nahoru bomby, ale Komerčka i se super výsledky padá.

A co akciové fondy?

Pořád dávám přednost indexům. Přijde mi, že když sleduji výkonost některých fondů, za indexy zaostávají. Jakmile portfolio manažer spravuje peníze cizím lidem, je to něco jiného, než když je spravuje sobě. Musí se třeba držet konzervativnější strategie, takže jakmile je nějaký průšvih jako teď, pozice odprodá a přesune do hotovosti apod.

Tím pádem není výkon, ale zachrání se před propadem. A to je důležité, protože lidé, kteří tomu pořádně nerozumí, nechtějí vidět propad. Nechtějí mít v portfoliu pokles o dvacet třicet procent. Někteří by si pak mohli myslet, že jsou ti portfolio manažeři doslova zloději a že to je podvod. Tohle mimochodem poslouchám i já, že fondy jsou podvod, banky jsou podvod. Ale takoví lidé si o tom obvykle nic nezjistí. Proto chápu, když někdo spravuje velký fond, nemůže si dovolit velký propad.

Když se bavíme o investování a o tom, jak ho vnímá veřejnost, myslíš si, že se za poslední roky tato problematika nějak změnila?

Během covidu se s investičními zprostředkovateli roztrhl pytel. Na českém trhu máme hned několik velkých brokerů s českou podporou. Někdy mi přijde až škoda, že ti brokeři, kteří tu působí už dlouho, víc nešlápnou do marketingové strategie. Pak to dopadá tak, že se Češi přesouvají k zahraničním zprostředkovatelům, u kterých ale mají citelně horší podmínky. Včetně zabezpečení.

Jaká je podle tebe finanční gramotnost Čechů?

To je hrozně individuální. Myslím ale, že základy, jako je úrok nebo složený úrok, termíny jako inflace, by měl znát každý. Bohužel, někdy se o tom nedozví ani ve škole, a to je špatně. Znám i lidi, kteří mají spoustu peněz, ale nechávají je ležet na běžných účtech. Nenapadne je, aby třeba jen část přesunuli na termíňák, kde dostanou alespoň čtyři procenta.

Máš kolem sebe kamarády, kteří také investují? Investují ostatní zápasníci?

O tomhle jsem většinou začal mluvit já. Když už ale v mém okolí někdo investuje, většinou má robo platformy. Nejlepší je nastavit si trvalý příkaz a neřešit, to ale neznamená úplně ignorovat.

Má podle tebe investování něco společného s přípravou zápasníka?

Za mě jde o pravidelnost a držení se strategie. To platí jak pro přípravu, tak pro zápas. Když se během zápasu nebudeš držet strategie, roz*sere se ti všechno. Stejná věc platí u investic. Když ti někdo zkušený poradí „nesahej na to, nekoukej na to“, a ty se s tím stejně snažíš něco vymyslet, nedopadne to dobře. Tohle jsem kdysi udělal i já a pak jsem jen sčítal všechny ty poplatky za přehazování. Vyšlo to tak, že jsem si říkal, jak jsem blbej.

Zdroj: Daniel Škvor
Zdroj: Daniel Škvor

Jaká byla tvoje nejlepší investice?

Z individuálních akcií jsem trefil ČEZ. Z indexů jsem vychytal americké S&P 500, které jsem prodal těsně před propadem a peníze pak použil do jiného indexu.

A ta nejhorší?

Tady bych řekl fond Ark. Pak jsem přikoupil krypto relativně vysoko. Řeším spíš jen Bitcoin, úplně na začátku jsem ale nakoupil i nějaké altcoiny, a tam jsem ztratil skoro všechno. Tehdy je obchodovali kamarádi a dělali na nich opravdu velké peníze. Já jsem do toho ale naskočil pozdě. Zpětně vím, že tenhle nákup byla základní chyba, protože jsem nakoupil něco, čemu jsem nerozuměl.

Když jsme u krypta. Myslíš si, že se někdy splní vidina toho, že by se například Bitcoin mohl stát alternativní všeobecně přijímanou měnou?

Myslím si, že měna to nebude nikdy. To už si snad nemyslí ani zarputilí maniaci. Pořád mi chybí, aby to někdo veřejnosti jednoduše vysvětlil. Vždycky se ptám, co by se stalo, kdyby Bitcoin zmizel. Pocítil by to běžný člověk? Slyšel jsem přirovnání k internetu. Kdyby padl internet, jsme v haj*lu. Kdyby zmizel Bitcoin, co se stane? Nic.

Jak vnímáš současnou ekonomickou situaci?

Sleduju, jak rostou české sazby. Podle mě je to dobře, postupně srazí inflaci. Všechno je ale navázané na válku na Ukrajině. Průšvih je s plynem a elektřinou. Nelíbí se mi jednání státu a ČEZu. Má obří zisky, management dostane bonusy v desítkách milionů, ale spousta běžných lidí nemá na elektřinu. To mi přijde jako prasárna. ČEZ a například i Pražská plynárenská by měl zlevnit na úkor sebe. To je ale jen můj názor.

Zdroj: Daniel Škvor
Zdroj: Daniel Škvor

A co trhy?

Myslím, že ještě během léta se udrží špatná nálada, pak by se to mohlo srovnat. Bude hrozně záležet, jak se vyvine válka. Myslím si, že sazby se budou ještě zvedat, a pak nás čeká stabilita, a nakonec snížení. Kdy to bude přesně, nevím. Já jsem zápasník a pasivní investor. Nedokážu předvídat, to v podstatě nedokáže nikdo.

Vnímám ale, že tu proběhla obří kampaň. Doslova „Vávrofílie“, kdy lidé bez zkušeností začali investovat do top deseti tech amerických společností s vidinou, že jenom porostou. Že jsou nesmrtelné. To se ale nakonec ukázalo jako velká chyba. Nedá se tvrdit, že vítězové loňského a předloňského roku budou vítězové i za deset let.

Co bys doporučil lidem, kteří ještě neinvestují, ale uvažují o tom?

Pro začátek využít situace, kdy máme k dispozici kvalitní zprostředkovatele, kteří umí poradit. A že u nás máme platformy, které skvěle vysvětlují a pomáhají. Jakmile si to člověk osahá a vyzkouší, může se posunout dál.

Závěrem, jaké máš plány do budoucna, ať už zápasnicky, tak investičně?

Zápas na Štvanici a předtím přípravný kemp v Polsku. Pořád nemám tu stejnou přípravu jako kluci nade mnou. Trénuji jednou denně, zatímco oni dvakrát. Musím do toho vydělávat, třeba trénováním ostatních. I proto investuji. Po kariéře chci něco mít například pro vlastní podnikání i nějakou rentu, kterou může člověk využít, aby si odpočinul.

Zdroj: Daniel Škvor
Zdroj: Daniel Škvor

Daniel Škvor je český zápasník, který v současné době působí v MMA organizaci Oktagon, kde zápasí za Reinders MMA Team. Je bývalým mistrem světa v kickboxu, v roce 2017 se stal mistrem světa v super těžké váze organizace WAKO Pro K-1. Vedle zápasnické kariéry investuje a nebojí se o tom veřejně hovořit.

Newsletter