Zapomeňte na akciovou rally, investoři drží cash

Stále více investorů začíná hromadit hotovost, činí tak v době v extrémně nízkých úrokových sazeb a záporných výnosů z dluhopisů. Zatímco současný vývoj na akciových trzích potěšil investory, kteří si užívají rekordních úrovní, existuje stále celá řada z nich, kteří preferují držení hotovosti nebo investování do jiných alternativních forem. Průzkum Bank of America Merrill Lynch z posledního měsíce ukázal, že hladina v hotovosti byla na 5,8 procenta portfolií a na nejvyšší úrovni od listopadu 2001.

Z průzkumu vyplývá, že sentiment zůstává celosvětově nedostatečný. Ti, co rozdělují světová aktiva, drží nejvyšší průměrný zůstatek hotovosti od listopadu 2001, zatímco kapitálové alokace klesly na čtyřletá minima. Další průzkum Wealth-X Billionaire Census ukazuje, že světoví miliardáři drží v hotovosti více než 1,7 bilionu dolarů. Peníze berou všude, kde je to možné.

„Držení hotovosti je určitě špatný signál pro důvěru investorů, ale je naprosto racionální,“ sdělil CNBC Alastair Winter, hlavní ekonom firmy Daniel Stewart. Držení hotovosti je podle něj nyní trend, výrazný růst inflace by ale mnohé investory také znepokojil.

Tradiční formy investic, jako například dluhopisy, se nyní dostaly na rekordně nízké úrovně kvůli nejistotě spojené s rozhodnutím Britů opustit Evropskou unii. Nejistota vedla rovněž k velké volatilitě a výkyvům na devizových a kapitálových trzích. Investoři tak musí být velmi chytří při rozhodování, jak své peníze touto formou využijí.

Jeden analytik pak CNBC sdělil, že investoři se rozhodnou držet hotovost spíš než investovat v takové době, kdy se akciovým trhům daří, což je znamením, že důvěra v udržení růstu akcií se zhoršuje.

Newsletter