Zapomeňte na září, Fed zvýší sazby až v prosinci

Americká centrální banka (Fed) zvýší hlavní úrokovou sazbu až v prosinci. Myslí si to 88 procent respondentů průzkumu CNBC Fed Survey. Na to, že centrální bankéři ponechají sazby na stejné úrovní, pak sází 90 procent ze všech 41 respondentů. Fed rozhodnutí oznámí dnes ve 20:00 SEČ.

Lze očekávat, že Fed zůstane v ústraní do té doby, než bude po prezidentských volbách, aby nemohl být v žádném obviňován z nějakého vlivu na volby, uvedl John Roberts, šéf výzkumu Hilliard Lyons. Nedávno zveřejněné statistiky byly podle něj natolik nejednoznačné, aby měli centrální bankéři „pro takovou neaktivitu alibi“. Čím déle ale bude Fed se zvýšením sazeb otálet, tím víc to postihne jeho důvěryhodnost, míní Jim Bianco, zakladatel Bianco Research.

Klid na trzích? Na ten zapomeňte

„Bože ochraňuj Lael Brainardovou,‘‘ prohlásil investiční ředitel společnosti Trend Macrolytics Donald Luskin v reakci na nedávné vyjádření guvernérky Fedu Brainardové, která je hlasující členkou měnového výboru FOMC. Ta nedávno vysvětlovala, proč by Fed neměl sazby v září zvyšovat. Prohlásila mimo jiné, že i když hospodářský pokrok pokračuje a bylo by moudré, aby Fed měnovou politiku neměnil.

Respondenti předpovídají, že základní refinanční sazba bude na konci letošního roku na úrovni 60 bazických bodů, což by bylo v souladu s jedním zvýšením sazeb za rok.

 

Newsletter