Záporné sazby: „Diskuse byla mírně delší než minule“

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním měnověpolitickém zasedání dle očekávání ponechala klíčové úrokové sazby na stávajících úrovních. Důvod je zřejmý: inflace stále zůstává hluboko pod inflačním cílem ČNB ve výši dvou procent. Zaostává také za předpokladem ČNB ze začátku roku. V únoru zpomalila své tempo na 0,5 procenta, zatímco ČNB ve své aktuální prognóze počítala s meziročním růstem cenové hladiny čítajícím 0,8 procenta.

Nejzajímavějším momentem zasedání se tak stala debata nad negativními úrokovými sazbami. Zejména pak to, že guvernér ČNB uvedl, že debata byla „mírně delší než minule.“ Potvrzuje se, že ČNB se k možnosti zavedení záporných sazeb staví postupem času stále otevřeněji, byť ji zatím její bankovní radní spíše odmítají, resp. naznačují, že ještě nenastaly podmínky pro uvedení takového opatření. Předpokládáme, že i jejich případná další diskuse negativních sazeb se ponese v duchu verbální intervence, tj. jejím cílem bude dále oslabit spekulativní tlaky devizových obchodníků vedoucí k posilování koruny vůči euru.

 

Jednání bankovní rady #ČNB bez překvapení. Centrální banka pokračuje v režimu intervencí, sazby nechala beze změny.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 31. březen 2016

 

Důvodů, proč by mělo zůstat jen u verbální intervence, je více. Jedním z nich je konec zlevňování pohonných hmot, které se na své dno propadly v druhé polovině února. Se stabilizací cen ropy na světových trzích dojde ke zmírnění dezinflačních tlaků v tuzemské ekonomice. Další „pozitivní zprávou v rámci možností“ je z hlediska ČNB úroveň korigované inflace bez pohonných hmot, která v únoru zrychlila své tempo na 1,3 procenta, což je v rámci možností a při pokračující deflaci v eurozóně poměrně solidní úroveň.

Rusnok (ČNB): Záporné sazby? Na přípravu bylo času dost

Svým způsobem příznivě se z hlediska ČNB v březnu vyvíjí i vzájemný kurs koruny k euru.  Koruna se totiž drží poněkud dále od hladiny intervenčního závazku ve výši 27 korun za euro, než tomu bylo jak v lednu, tak v únoru. Kurs koruny se dokonce v březnu ocitl na své nejslabší úrovni vůči euru od začátku loňského listopadu. Na tom nic nezměnilo ani březnové měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Ta oznámila, že uvede do praxe novou sadu nekonvenčních monetárních opatření. Signalizovala však zároveň, že důraz své měnově politiky nyní položí na další a vehementnější aktivizaci úvěrových toků v eurozóně, a ne už tolik na oslabování eura. Právě tato skutečnost evidentně přispívá k tomu, že tlaky na posilování koruny nejsou v březnu tak silné, jako byly v lednu a v únoru.

Newsletter