Záporné sazby letos přinesly 25% oslabení jinak bezpečného přístavu

Klíčové body

  • Japonský jen za posledních 24 hodin oslabil o 2,5 %.
  • Výnos desetiletého amerického vládního dluhopisu se posunul nad 3,3 %.
  • Další oslabení jenu ve směru 32letých minim je ve hře.
Zdroj: Depositphotos

Japonský jen pokračuje ve strmém propadu a vůči dolaru se posouvá nad důležitou rezistenci. Včerejší oslabení o více než dvě procenta poslalo jen nad hranici 144,00 USDJPY. Rostoucí výnosy amerických vládních dluhopisů a akomodativní měnová politika Bank of Japan podporují další oslabení měny vycházejícího slunce.

Jen vůči dolaru od začátku letošního roku oslabil o nevídaných 25 % a obchoduje se na nejslabších hodnotách roku 1998. Tehdejší maximum bylo vytvořeno na úrovni 147,70 USDJPY. Posun k této hranici ve světle aktuálního oslabování rozhodně není vyloučen. Dvě a půl procenta ztrát dělící kurz od této hranice je velikost oslabení, které se jenu povedlo naakumulovat za posledních 24 hodin. Od začátku srpna jen vůči dolaru oslabil už o deset procent.

Vzhledem k jestřábímu přístupu Fedu a silným datům z amerického trhu práce je jisté, že se úrokový diferenciál mezi USA a Japonskem bude dále rozšiřovat. Výnos desetiletého amerického vládního dluhopisu se momentálně nachází na úrovni 3,35 %. Další růst se v příštích měsících jeví jako velmi pravděpodobný, což společně se silným dolarem bude vyvíjet další tlak na posun ve směru 150,00 USDJPY.

Přední investiční banky přitom také mění své prognózy ohledně budoucího vývoje tohoto páru. To bude nadále zvyšovat spekulativní tlak na japonskou měnu. S využitím kladného úrokového diferenciálu, z kterého obchodník s otevřenou dlouhou pozicí realizuje druhotný zdroj zisku, se tento obchod pravděpodobně ještě chvíli udrží jako atraktivní volba velkých spekulantů.

HSBC včera zveřejnila svůj odhad, který předpokládá, že se jen vůči dolaru v příštích měsících posune nad hranici 145,00 USDJPY. Na stejnou kurzovou úroveň revidovala svůj tříměsíční odhad investiční banka Goldman Sachs. Její předchozí výhled počítal s výrazně nižší hodnotou na úrovni 125,00 USDJPY. Podobný pohled zastává i Mizuho Bank. Investiční stratég HSBC Paul Mackel včera zároveň upozornil, že by jen měl zůstat na slabších úrovních delší dobu a že koncem roku 2023 očekává návrat tohoto páru k hranici 130,00 USDJPY.

Na denním grafu je zřetelné, že je japonská měna přeprodaná i na delších časových rámcích, když se oscilátor RSI nachází nad hodnotou 78 bodů. Proražení klesající trendové linie v rámci tohoto indikátoru koncem srpna bylo dalším impulzem pro potvrzení pokračujícího výprodeje jenu. Ten po krátkém koketování s rezistencí na 140,00 USDJPY včera oslabil o více než dvě procenta a nyní se obchoduje na 144,10 USDJPY.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

S blížící se hranicí 145,00 USDJPY, respektive 147,7 USDJPY, budeme s vysokou pravděpodobností svědky zvýšené intenzity komentářů zástupců Bank of Japan a tamního ministerstva financí. Spekulace o možné intervenci jistě nabydou reálnějších kontur a pomalu budou tlumit aktuální momentum výprodejů měny vycházejícího slunce. Atakování maxima z roku 1998 je momentálně reálně ve hře a posun jenu na nejslabší hodnoty za 32 let v rámci příštích týdnů není vyloučeno. Bude k tomu ale zapotřebí, aby Fed nepolevil ve svém jestřábím přístupu a výnosy amerických obligací se posouvaly na vyšší úrovně.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

dDolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9906 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 110,38 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9869 do 0,9986 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,61 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,84 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,48 až 24,65 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,55 do 24,90 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter