Zareaguje ECB už dnes na to, co chystá Bank of England na srpen?

Dnes ve 13:45 rozhodne Evropská centrální banka o sazbách. Změna se VĚTŠINOVĚ nečeká. Od 14:30 přijdou slova guvernéra Maria Draghiho. Budou klíčová. Zakročí už dnes nějakým způsobem proti nebezpečnému vývoji po britském rozhodnutí o brexitu, nebo se tiše chystá na zářijový vzestup likvidity na trzích? Euro vyčkává u hladiny 1,1020 EURUSD.

Ekonomové a analytici v anketě Bloomberg změnu sazeb většinovým míněním nečekají. ECB by tedy dnes měla potvrdit hlavní refinanční sazbu u nuly a depozitní sazbu na úrovni -0,4 %. Zůstat by měl také program odkupu aktiv v nezměněném rozsahu 80 miliard eur. Další rozšíření nákupů Evropskou centrální bankou ale analytici čekají a to po jednání ECB 8. září. Dojít by mohlo také na prodloužení celého programu za březen roku 2017.

Jedním faktorem, který by mohl tento jízdní řád uspíšit, je nedostatek vládních dluhopisů, které by mohla ECB kupovat.

Podle platných pravidel ECB nesmí nakoupit dluh s výnosem pod úrovní depozitní sazby. Podle analytiků UBS nebo SEB po britském referendu zamířily německé dluhopisy výnosem do takových hlubin, které jejich použitelnost pro další nákupy ECB ohrožují a to už v srpnu. Fakt v tuto chvíli: Podle dat Bloomberg jsou již nyní německé vládní dluhopisy v objemu zhruba 576 miliard eur pod depozitní sazbou ECB -0,4 %. Jinak řečeno: pouze zhruba 35 procent v objemu 312 miliard eur je pro ECB zdrojem, kam se svými nákupy sáhnout.

Otázka na stole: Přijde dnes z ECB třeba z tohoto důvodu překvapení? Nečekané další uvolnění? Pohyb depozitní sazbou dále do záporu?

Podle stratégů banky Goldman Sachs by takový krok vedl k dominu snižování výhledů pro růst ekonomik a přesvědčení, že centrální banka s obrovským analytickým aparátem vnímá další významná rizika. Goldman Sachs zjednodušeně říká, že pokles sazby o 0,1 % obvykle vede k poklesu výhledu pro růst ekonomiky o 0,25 %.

V nových prognózách růstu ekonomik mezinárodních institucí jsme již viděli předpovědi o blízkosti recese pro ekonomiku Velké Británie. Čerstvý průzkum Consensus Forecast tento výhled srazil z původních 2,1 procenta na pouhou třetinu. Bank of England v červenci překvapivě nijak výrazněji nezasáhla, dává ale dost jasně najevo, že rozvolnění měnové politiky chystá na srpen, před vzestup likvidity s koncem dovolených v Evropě a měsícem září.

Od ECB tak lze dnes čekat přinejmenším holubičí rétoriku. Možná další pobídku vládám, aby také něco dělaly (tedy zejména slova o strukturálních reformách a omezené schopnosti ECB). Padnout už dnes by ale mohly nějaké náznaky prodloužení evropského QE, tedy nákupů aktiv Evropskou centrální bankou. Čekat lze blízkost konce roku 2017 proti dosud vymezenému březnu 2017. 

Newsletter