Zářez do hospodaření ČEZ: Opět odkládá start bloků v Dukovanech

AKTUALIZOVÁNO: Tuzemská energetika ČEZ dnes oznámila opětovné odložení startu výroby elektřiny v jaderné elektrárně Dukovany po skončení údržbových prací. U dvou bloků byl z kraje dne novým datem až první únor příštího roku, tento termín v závěru dne navíc ČEZ znovu posunul. Změny znamenají dopad do hospodaření energetické skupiny. Akcie na pražské burze dnes odepsaly téměř tři procenta k 425 korunám.

ČEZ dnes nejprve ráno oznámil, že u prvního bloku JE Dukovany odkládá jeho opětovné spuštění do 1. února 2016 z 21. prosince 2015. U druhého byl novým datem, pozdějším o dva týdny, také 1. únor 2016. U třetího bloku ČEZ posunul spuštění po údržbě nejprve o osm dní na 30. prosince 2015. U čtvrtého bloku pak nastavil údržbu z kraje dne na 23. ledna až 20. února 2016. 

V závěru dne ale přišla další aktualizace, která spuštění některých bloků ještě víc posouvá, případně prodlužuje odstávku. Poslední verzí ČEZu tedy je odstávka prvního bloku Dukovan do 26. ledna místo 1. února 2016, ale druhého bloku až do 16. února místo 1. února 2016. Třetí blok chce ČEZ spustit o den dříve – 29. prosince letošního roku, ale odstávku čtvrtého bloku Dukovan nově natáhl na 5. února až 8. dubna roku 2016. 

„To představuje další ránu pro hospodaření společnosti. Zprávu vnímáme jako negativní a akcie společnosti by tak mohly opětovně klesat,“ reagoval už ráno analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Mluvčí ČEPS k dalším průtahům ohledně spuštění výroby v dukovanských blocích uvedla, že pouze snižují nadbytek kapacit a nejsou žádnou hrozbou pro tuzemskou přenosovou soustavu.

Podcenění údržby a z toho plynoucí vleklé problémy pro provoz JE Dukovany a opětovné získání licence dlouhodobě kritizuje šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Pro dnešní HN zopakovala, že „je opravdu naštvaná, ale bát se nemusíme,“ dodává k bezpečnostní rovině problémů.

Drábová: Kontroly Dukovan byly možná záměrně zanedbány

Drábová vidí za potížemi obrovský tlak na efektivitu, spojení s těžkými podmínkami na trhu. „Když se podíváme kolem sebe, tak vnější podmínky předurčují nějakým způsobem chování společnosti ČEZ. Bohužel firma tomu vnějšímu tlaku na efektivitu ustoupila až trochu příliš. Vnějšími podmínkami myslím pokles cen elektřiny nebo nástup dotovaných alternativních zdrojů, kdy to najednou velká energetika nemá jednoduché,“ uvedla krom jiného v rozhovoru pro HN.

Dukovany ale podle ní teoreticky mohou fungovat i šedesát let. Už dříve Drábová uvedla, že ČEZ jistě nezíská nové povolení pro Dukovany do konce roku 2015, samo o sobě to ale k zastavení výroby nepovede.

ČEZ: Neplánované odstávky v Dukovanech budou pokračovat v lednu

Newsletter