Září přináší prudký růst českého průmyslu i stavebnictví

Prudký vzestup za měsíc září zaznamenává tuzemská průmyslová výroba i sektor stavebnictví. Průmysl roste meziročně o 8,3 procenta při očekávání pouze 4,4% tempa růstu a střídá tak předchozí 5,2% pokles. Stavebnictví roste o 9,5 % po předchozím 0,9% poklesu.

Růstu průmyslu pomohl i počet pracovních dní, i po očištění o něj ale dochází k solidnímu 5,6% růstu. Meziměsíčně tuzemský průmysl, očištěno o sezónnost, vzrostl o 4,5 %. Hodnota nových zakázek meziročně vylétla o 15,0 %! Data dnes zveřejnil ČSÚ.

K meziročnímu růstu průmyslu nejvíce přispěl automobilový průmysl, energetika a strojírenství. Zhoršení přináší sektor farmacie či těžby.

Tržby v průmyslu v běžných cenách v září meziročně vzrostly o 11,8 %, z toho z přímého vývozu o 19,2 % a domácí včetně nepřímého vývozu o 3,6 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 10,8 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 22,9 %.

Za celé třetí čtvrtletí tuzemský průmysl vzrostl meziročně o 4 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 2,9 %. Mezikvartálně výkon tuzemského průmyslu v sezónně očištěné podobě vzrostl o 0,3 %.

Tržby v průmyslu v celém čtvrtletí meziročně vzrostly o 8,5 %, z přímého vývozu o 16 %, domácí včetně nepřímého vývozu o 0,6 %. Nové zakázky v celém čtvrtletí vzrostly o11,6 %, z toho zahraniční o 8,7 % a domácí o 17,2 %.

Stavební produkce v září 2014 vzrostla meziročně reálně o 9,5 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 4,5 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 27,6 %. Bylo zahájeno meziročně o 7,2 % bytů více. Dokončeno bylo o 6,7 % bytů méně.

Newsletter