Zásadnější než volby je růst sazeb Fedu. Pokud nevyhraje Trump…

Zásadní událostí tohoto týdne jsou americké prezidentské volby, které se odehrají právě dnes. Zásadní událostí pro trhy je ale očekávané prosincové zvýšení sazeb Fedu – pokud vítězem voleb nebude Donald Trump…

Dolar uplynulém týdnu oslabil z úrovní kolem 1,095 až k 1,112 EURUSD a i přes dobrá páteční data z trhu práce eurodolar zakončil týden okolo úrovně 1,111. Důvod posilování eura? Rostoucí preference republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa a s tím související uzavírání pozic na eurodolaru před prezidentskými volbami, které proběhnou dnes 8. listopadu. Investoři se chtějí vyhnout riziku a nejistotě, která bude na trzích převládat.

Hlavní událostí tohoto týdne je právě volba 45. amerického prezidenta, která bude udávat tempo jak na akciových, tak devizových trzích.

Když Snowden učí Trumpa aneb 650 tisíc emailů za 8 dní?

Vítězství favoritky Hillary Clintonové by pro trhy znamenalo pokračování v současné politice Baracka Obamy – a žádné velké překvapení. Dolar by tak reagoval posílením a na akciových trzích bychom mohli být svědky krátkodobé rally.

Jak by to vypadalo v případě vítězství Donalda Trumpa? Došlo by k naplnění rizikového scénáře a zvýšené volatilitě jak na devizových, tak akciových trzích.  

Měny americký, kanadský i australský dolar by s největší pravděpodobností reagovaly oslabením. A naopak: bezpečným přístavem pro investory by se stal švýcarský frank.

Fed zvýší v prosinci sazby. Jestli ho nezastaví Trump

Ať už se vítězem amerických prezidentských voleb stane kdokoliv, historická změna lídra z republikánského kandidáta na demokratického a opačně má na trhy dopad pouze z krátkodobého hlediska.

Osobně se domnívám, že mnohem větší dopad na trhy bude mít prosincové zvýšení sazeb. Pravděpodobnost, že Fed učiní tento krok, se zvýšila na 80 procent. Zásadní událost, která může toto zvýšení sazeb ohrozit? Výhra Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Ta by mohla být pro ekonomiku USA doslova pohromou.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter