Zasedání ČNB: Kurz koruny zůstane v okolí 24,50 koruny za euro

bankovky, zdroj: ČNB

Česká národní banka dále pokračuje v již dříve vytyčeném směru a na dnešním zasedání rozhodla o stabilitě sazeb. Rozhodnutí bylo široce očekávané. V rozhovorech s radními před mediální karanténou, která je před zasedáním rady ČNB vždy uvalena, bylo hned několikrát uvedeno, že stávající úroveň sazeb ve výši 7 % je dostačující pro tlumení inflačních tlaků v České republice. Nic tak nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k obratu v rozložení sil mezi radními. Pro stabilitu opět hlasovalo pět ze sedmi radních, kdy dva navrhovali zvýšení o 0,75 procentního bodu.

S novou prognózou, která byla zveřejněna po zasedání rady ČNB, je konzistentní další navyšování úrokových sazeb a jejich pozvolný pokles v příštím roce. Bankovní rada se i přesto rozhodla pro stabilitu sazeb, které ale ponechá na zvýšené úrovni po delší dobu. Tato volba dle guvernéra Michla přispívá k předvídatelnosti prostředí v České republice. Cenou však bude delší období zvýšené inflace. Je nutné dodat, že další agresivní navyšování sazeb by zřejmě prohloubilo i pro další rok prognózovaný propad české ekonomiky.

Vrchol inflace ČNB stále očekává v blízkosti 20 % v prosinci letošního roku. V prvním čtvrtletí roku 2024 by měla klesnout na úroveň 2,7 %. Naplnění prognózy bude závislé na vývoji české i celosvětové ekonomiky a na případném uskutečnění řady rizik v obou směrech pro vývoj inflace i české ekonomiky. Její průměrná hodnota by měla letos dle nové prognózy dosáhnout 15,8 % a v roce 2023 pak 9,1 %. I v roce 2023 tak bude česká ekonomika čelit rychlému růstu cen. Prognóza dále očekává zpomalení české ekonomiky na přelomu let 2022 a 2023. Propad HDP by měl v roce 2023 činit – 0,7 %.

Další očekávanou, ale přesto důležitou informací je potvrzení pokračování intervencí ČNB na devizovém trhu ve prospěch silnější koruny. Intervence mají zabránit výrazným výkyvům kurzu, což se od začátku režimu bezpochyby daří. Kurz naší měny se tak stále pohybuje okolo 24,50 za euro. V případě, že by ČNB neintervenovala, by se pohyboval mezi 25,50 až 26,50 za euro. Silnější koruna pomáhá v omezené míře s tlumením vnějších inflačních tlaků. Zahraniční zboží a služby se totiž ve většině případů prodávají právě za ceny v eurech, případně dolarech. Silnější koruna umožňuje nákup takového zboží a služeb za nižší korunové ceny, což se projevuje i ve statistických měřeních inflace.

Zdroj: ČNB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter