Zasévá ropná rally semeno vlastní zkázy?

Po více jak šestnácti měsících trápení zažívá ropa rok plný zisků. Od ledna 2016 si jak Brent, tak i WTI připsaly k dobru víc jak 16 %, což v obou případech odpovídá cenám nad 43 dolarů za barel. Pozitivní zpráva jak pro energetický sektor, tak potažmo i pro (především ty americké) trhy jako takové. Ovšem ne každý se na aktuální vývoj dívá růžovými brýlemi. Podle názoru komoditního experta by stávající rally mohla zároveň zasévat „semeno vlastní zkázy“.

Plusová čísla na ropě přišla ve stínu slabšího dolaru (viz graf č.1), lepších dat z čínské ekonomiky, poklesu produkce zemí mimo OPEC a celkově díky rostoucí poptávce vůbec. Podle Thomase Pugha, komoditního experta společnosti Capital Economics, však radost z růstu není zcela na místě. Vyšší ceny by naopak mohly přinášet zárodky opětovného poklesu.

„Jsem přesvědčen, že naprostá většina letošního utažení podmínek na ropném trhu je už dávno součástí tržní ceny,“ přepisuje Pughova slova server Business Insider. „Nebezpečí současné situace je takové, že růst cen by mohl dosáhnout takových rozměrů, že by sám o sobě zabránil další konsolidaci ropného trhu.“

Vyšší ceny by dle experta mohly odložit další osekání těžby amerických těžařů využívajících metodu frakování. Efekt by dokonce mohl být opačný, což by vyústilo v nárůst produkce těchto subjektů, kteří byli hlavním důvodem, proč Organizace zemí vyvážejících ropu začala trhy zaplavovat levnými barely černé komodity. Výhoda amerických těžařů spočívá především v tom, že jsou schopni okamžitě reagovat. Podle slov některých z nich by růst cen až na 50 dolarů vyvolal opětovný nástup těžařů, kteří svou činnost již pozastavili.

„Letošní růst cen by mohl být živnou půdou pro ty, kteří by jinak buďto zbankrotovali, případně byli nuceni svou těžbu zcela ukončit,“ míní Pugh.

Co se týče širšího dění, ve hře jsou minimálně dva velcí ropní producenti, kteří jsou schopni ceny opět srazit. Jak Rusko, tak i Saúdská Arábie mají kapacity na to, aby opětovně navýšily těžbu, například ve snaze udržet si svůj podíl na trhu, který je ohrožen opětovným vstupem do hry ze strany Íránu. Ostatně, potvrdil to i sám arabský korunní princ Sálmán, když nedávno prohlásil, že jeho království může v jednom okamžiku zaplavit trh dodatečným milionem barelů.

Obdobná situace nastala již během loňska. Ceny ropy tehdy na začátku roku 2015 stouply, ovšem posléze opět klesly (viz graf č.2). V tomto směru je však podle Pugha naprosto bezpředmětné spoléhat se na jakékoliv očekávání, že se bude historie opakovat. I tak ale ve svém základním scénáři pracuje s poklesem během příštích několika týdnů až měsíců, který by však měl vyústit v opětovný růst během druhé poloviny roku 2016.

 

Newsletter