Zásoby jako další soupeř obnovy cen ropy?

Ačkoli Saúdská Arábie svádí „boj“ s břidlicovými producenty ropy z USA o podíl na trhu, čeká ji ještě další „soupeř“ s další miliardou barelů. Nečíhá v regionu v podobě Iránu, Iráku nebo v podobě dlouhodobého konkurenta – Ruska. Odpověď je mnohem prozaičtější: I když nadprodukce skončí, bude mít vliv na cenu přebytek zásob – tedy více než miliarda barelů uskladněných od roku 2014 dál. Podle prognózy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se budou zásoby hromadit až do konce roku 2017. Zrušení jejich nadbytků může trvat roky…

Jako na historický precedens poukazuje Goldman Sachs na nadbytek ropy z let 1998 až 1999, kdy se poptávka propadla v důsledku asijské finanční krize. Ceny ropy nadále klesaly, i když OPEC škrtal ve výstupech už v březnu a poté v červnu 1998. Oživení nastalo, až ve vyspělých ekonomikách začaly klesat zásoby. To se stalo až na začátku roku 1999.

Data IEA ukazují, že od konce roku 2014, kdy už byly ve vyspělých ekonomikách zásoby na nadprůměrné úrovni, až do konce letošního roku vzrostly globální zásoby ropy asi o 1,1 miliardy barelů. Dalších 37 milionů barelů přibude v roce 2017. Saúdská Arábie minulý týden zopakovala, že nebude urychlovat proces obnovení rovnováhy tím, že sníží své vlastní zásoby

Chybějící barely?

Podle poradenské společnosti JBC Energy GmbH by zásob mohlo ubýt již letos v létě, protože pokles výstupu amerických břidlicových nalezišť bude pravděpodobně strmější, než se všeobecně předpokládalo. JBC Energy tak očekává, že by ceny mohly v červnu vystoupat na 50 dolarů za barel. Většina přebytku, který IEA odhaduje, vznikla ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015, což se však ještě neprojevilo na skladech. To naznačuje, že přebytek je menší než se očekává, poznamenává Standard Chartered. „Nejpravděpodobnějším vysvětlením chybějících barelů je pouze to, že neexistují a jsou ´výsledkem podcenění poptávky a nadhodnocení dodávek,´“ poznamenává Paul Horsnell, vedoucí výzkumu komodit ve Standard Chartered. „To implikuje, že globální trh se přehoupne zpět do deficitu v dostatečném předstihu před konsensem.“

Těžaři ropy a plynu z břidlic v USA snižují těžbu

Podle Goldman Sachs bude trvat, než se využije to, co leží v nádržích po celém světě – právě to přispívá k důvěře v predikci Goldman Sachs, že ceny zůstanou „nižší delší dobu.“

Newsletter