Závěr týdne přináší propad trhů v Evropě i USA

AKTUALIZOVÁNO: Akcie na západoevropských trzích i ve Spojených státech pokračovaly v propadu a jejich hlavní index uzavřel nejníž za posledních 13 a 15 měsíců. Trhy srážel další pokles cen ropy a také propad akcií firem, které se zabývají těžbou dalších komodit vedle ropy. Před koncem obchodování propad cen zrychlil v reakci na mohutné ztráty, které zasáhly Wall Street.

Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal 2,8 procenta a uzavřel na hodnotě 1297,1 bodu. Za celý týden vykázal už třetí týdenní ztrátu v řadě. Užší index Euro STOXX 50, který sleduje hlavní emise v eurozóně, oslabil o 2,37 procenta na 2952,48 bodu.

Hluboké ztráty zaznamenaly všechny významné trhy v Evropě. Index pařížské burzy CAC 40 odepsal 2,38 procenta na 4210,16 bodu, zatímco index frankfurtské burzy DAX klesl o 2,54 procenta na 9545,27 bodu. Index londýnské burzy FTSE 100 měl ztrátu 1,93 procenta a uzavřel na 5804,10 bodu. To je minimum za více než tři roky.

Wall Street navázala propadem na minima za posledních 15 měsíců. Širší index amerických akcií S&P 500 odepsal 2,2 procenta, DJIA výraznějších 2,4 procenta a technologický Nasdaq zakončil dokonce poklesem o 2,8 procenta. V pondělí budou americké trhy uzavřeny z důvodu svátku – dne Martina Luthera Kinga.

Prudce oslabilo všech deset hlavních sektorů, které jsou součástí indexu S&P. Energetický sektor kvůli propadu cen ropy oslabil o 2,87 procenta. Největší ztráty zaznamenal technologický sektor, který klesl o 3,15 procenta, hlavně kvůli slabým výsledkům hospodaření výrobce čipů Intel. Z jednotlivých firem ropné společnosti Exxon a Chevron ztratily více než jedno procento a akcie Intelu 9,1 procenta, což byl nejvyšší pokles akcií firmy za sedm let. Po výsledcích hospodaření výrazně oslabily i akcie bank Citigroup a Wells Fargo.

Náladu na trzích negativně ovlivnily rovněž nepříznivé údaje o americké ekonomice. Maloobchodní tržby v USA v prosinci podle vládních údajů překvapivě klesly o 0,1 procenta po listopadovém nárůstu o 0,4 procenta. Nečekaně výrazně se v prosinci snížila také průmyslová výroba.

Akcie nadnárodní těžařské společnosti BHP Billiton v Evropě klesly o 6,4 procenta. Firma dnes uvedla, že kvůli citelnému propadu cen ropy odepíše z investic do těžby z břidlicových ložisek v USA částku 7,2 miliardy dolarů. To posílilo očekávání, že firma bude muset poprvé po více než 25 letech snížit dividendu.

Dolů zamířily také akcie dalších těžařských firem, jako je například Rio Tinto, Glencore nebo Antofagasta. Na nové minimum za šest a půl roku totiž dnes klesla cena mědi, která ztrácí už dva týdny v řadě.

 

Ropa Brent se drží pod 30 dolary za barel. Saúdská Arábie bojuje o každý dolar do rozpočtu. Jaká další opatření zavádí?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 15. leden 2016

 

Světové ceny ropy dnes klesly o více než šest procent a například severomořská ropa Brent se přechodně dostala pod 29 dolarů za barel na novou nejnižší úroveň za 12 let. Trh tentokrát srážely vyhlídky na brzké zrušení sankcí proti Íránu, což povede k nárůstu íránského vývozu ropy a k dalšímu zahlcení světového trhu s ropou.

Dolar dnes oslabil. Důvodem byly slabé statistické údaje a nechuť investorů k rizikovým obchodů po obnovení propadu cen ropy. V závěru obchodování euro vůči dolaru oslabilo o 0,5 procenta k 1,0910 USD, k jenu naopak kleslo o 0,5 procenta na 127,7 JPY. Kurz dolaru vůči jenu se snížil o jedno procento pod 117 JPY. Ke koši šesti předních světových měn dolar oslabil o 0,2 procenta

Někteří investoři mají za to, že ceny akcií jsou po masivních výprodejích už příliš nízko. Čekají proto na postup Evropské centrální banky (ECB), která by případnými dalšími intervenci mohla pomoci sestupný vývoj zastavit. Měnový výbor ECB bude znovu zasedat ve čtvrtek. Unikající informace před jeho konáním ale ukazují naopak na rozkol v ECB ohledně dalších podpůrných opatření a možného dalšího změkčení měnové politiky.

V propadu dnes pokračovaly také akcie francouzské automobilky Renault, jejíž pracoviště nedávno kvůli technologii měření emisí prohledávali vyšetřovatelé. Firma již dříve uvedla, že její auta měření emisí neobcházejí a že ani vyšetřovatelé žádné takové důkazy nenašli. Tak tomu je i podle francouzské vlády, podle které ale předběžné výsledky testů ukázaly nadměrné emise oxidu uhličitého a oxidů dusíku u vozů tohoto a několika nejmenovaných zahraničních výrobců. Renault dnes podle agentury AFP sdělil, že všechna jeho nová auta emisní normy splňují. Investory však toto ujištění nepřesvědčilo, akcie totiž po čtvrtečním propadu o skoro devět procent klesly o dalších 3,4 procenta na 75,13 eura.

Propad zasáhl rovněž akciové trhy ve střední Evropě, například index varšavské burzy WIG20 odepsal 2,37 procenta na 1734,87 bodu, index budapešťské burzy BUX klesl o 1,65 procenta a uzavřel na 23.882,92 bodu. Pražská burza, z pohledu velkých západoevropských trhů ovšem téměř bezvýznamná, dnes podle indexu PX odepsala 1,95 procenta na 881,12 bodu. Za tento týden ztratila 4,6 procenta, od začátku roku pak 7,9 procenta a je nejníže od léta 2013.

Newsletter