Závěr týdne přinesl prudký růst cen ropy i akcií

Výrazná dvě procenta zisku přinesl závěr týdne hlavním americkým akciovým indexům S&P 500 a Dow Jones pod taktovkou finančních titulů Goldman Sachs a JPMorgan Chase a prudkého růstu cen ropy. Snad namlsání evropským vzestupem akcií Deutsche Bank o 12 procent a Commerzbank o 18 % po výsledcích investoři odměnili zprávu o tom, že šéf JPMorgan Jamie Dimon nakoupil akcie vlastní banky za 25 milionů dolarů.

Za celý týden jsou však americké akcie ve ztrátě. Dow Jonesův index oslabil o 1,4 procenta, S&P 500 ztratil 0,8 procenta a Nasdaq se propadl o 0,6 procenta. Dolů je srážely zejména obavy o globální ekonomický růst.​

Prudce vzhůru se dnes z 12letého dna zvedly ceny ropy a to na oživených spekulacích o koordinovaném omezení těžby. Ropa Brent zpevňuje o necelých 5 % ke 33 dolarům za barel, americká lehká ropa WTI o více jak 4 % nad 31 dolarů za barel.

Situace na trhu se začala měnit už ve čtvrtek večer, kdy ministr energetiky Spojených arabských emirátů Suhajl Mazrúí podle listu The Wall Street Journal uvedl, že OPEC je ochoten spolupracovat na omezení produkce ropy. „Komentáře ministra energetiky Spojených arabských emirátů nyní tlačí ceny vzhůru,“ poznamenal analytik Hans van Cleef z bankovní společnosti ABN Amro. „Stále se však nacházíme v dlouhodobém útlumu. Na tom se nic nezměnilo,“ dodal.

Fed zvažuje negativní sazby a ropa hned tak nezdraží

Ceny ropy se od poloviny roku 2014 propadly o více než 70 procent a za jejich propadem je kombinace výrazného převisu nabídky nad poptávkou a slábnoucí růst globální ekonomiky. „Je zjevné, že nadbytečné dodávky přetrvávají, zatímco zásoby se zvyšují,“ uvedl hlavní analytik komoditních trhů v bance SEB Bjarne Schieldrop.

Ruská centrální banka dnes snížila odhad průměrné ceny ropy na letošní rok na 35 dolarů za barel, zatímco dosud předpovídala cenu 50 dolarů za barel. V letech 2017 až 2018 počítá prognóza centrální banky s průměrnou cenou 45 dolarů za barel. Goldman Sachs ve čtvrtek uvedla, že ceny ropy se na blízkém horizontu neodlepí z pásma 20 až 40 dolarů za barel. 

Oživení na trhy přinese v pondělí opětovné otevření pevninského obchodování v Číně, které se v aktuálním týdnu odmlčelo z důvodu oslav nového lunárního roku. V pondělí ale naopak Wall Street zůstane uzavřena kvůli svátku, takzvanému Dni prezidentů, který připadá vždy na třetí pondělí v únoru. Prapůvodem vzniku svátku byla oslava narození prvního amerického prezidenta George Washingtona.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter