Závěr týdne přinesl špatná čísla z trhu práce v USA

AKTUALIZOVÁNO – Americká ekonomika vytvořila v dubnu 160 tisíc nových pracovních míst. To je výrazně méně, než se čekalo a také nejméně za sedm měsíců. Podle agentury Bloomberg analytici počítali s tím, že vznikne 200 tisíc míst. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce, které navíc revidovalo březnová čísla na 208 tisíc z 215 tisíc. Míra nezaměstnanosti zůstala na pěti procentech, kam stoupla v březnu z únorového osmiletého minima 4,9 procenta.

„Hlavní číslo je bezpochyby zklamáním a zcela tak bere naděje na to, že Fed v červnu zvýší sazby,“ uvedl Chris Gaffney z EverBank. Zpráva z trhu práce přichází v době slabého růstu americké ekonomiky. Růst hrubého domácího produktu (HDP) v prvním čtvrtletí totiž zpomalil na 0,5 procenta. To je nejpomalejší tempo za poslední dva roky.

Dnešní čísla ukazují, že prudké oslabení americké ekonomiky v posledních dvou čtvrtletích se již začíná negativně promítat na trhu práce. To by Fedu dál zkomplikovalo plán postupného zvyšování úrokových sazeb, s nímž začal v prosinci, zatím ale dalším krokem nenavázal.

Pravděpodobnost zvýšení základní sazby Fedu nyní finanční trhy odhadují v září a listopadu nižší než 40 procent. Šanci na přitvrzení měnové politiky na prosincovém zasedání pak vidí na 48 procent.

Zhoršení vykázala i takzvaná míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci. Tento údaj klesl o dvě desetiny procentního bodu na 62,8 procenta a z kategorie pracovní síly minulý měsíc odešlo 362 tisíc lidí.

Průměrná hodinová mzda se v dubnu proti předchozímu měsíci zvýšila o 0,3 procenta dle očekávání. Meziročně se zvýšila o 2,5 procenta, když v březnu rostla meziročně o 2,3 procenta.

Dolar v reakci na zprávu oslabuje na 1,141 EURUSD.

 

 

Prezident Barack Obama v reakci na dnešní čísla uvedl, že americká ani světová ekonomika nerostou tak rychle, jak by měly. Pomoci prý může hlavně Kongres, který by podle Obamy měl zvýšit federální minimální mzdu, schválit nové obchodní dohody a zjednodušit daňový systém. Obama také vyzval Kongres, aby schválil zákony proti obcházení daní bohatými jednotlivci i firmami.

Organizace ADP ve středu informovala, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v březnu vytvořili 156 tisíc nových pracovních míst. To bylo nejméně od dubna 2013. Výsledek výrazně zůstal za očekáváním analytiků, kteří odhadovali, že vznikne 195 tisíc míst.

Newsletter