Závěru týdne na pražské burze dominovala Komerční banka

Dnešní obchodní den se v Praze nesl spíše v ospalé páteční náladě a objem obchodů tomu odpovídá, když dosáhl podprůměrné úrovně USD24,5mio. Situace v regionu byla velmi podobná a Praha nebyla jediná, které trpěla nižší aktivitou.

Domácí témata, která vyplynula z týdenního vývoje zůstala aktivní. Dnešní vítěz co do objemu obchodů Komerční Banka se obchodovala celý den v úzkém pásmu CZK5480/5500  a přidala nepatrných 0,4%. Na trhu je stale patrný silný prodejní tlak, který ale zůstává poblíž hranice CZK5500. Dnešním dnem se konečně objevili i silnější kupci, kteří využívají jednak poklesu ceny pod tuto úroven ale úterní nárok na dividend. To vše se odrazilo do silného objemu.

ČEZ dokázal udržet včerejší break přes CZK640, ale celkový dojem zůstal spíše poněkud ospalý a jakýkoliv nádech na hlubší proražení nad CZK640 byl brzy vyčerpán. Na druhou stranu hladina CZK640 byla během dne testována a titul dokázal vždy tuto ubrnánit. Oznámení dividend v ásledujících dnech tak bude zásadní impul pro další vývoj. Druhý titul, který včera prorazil do letošních maxim, Erste se nesetkal s pochopením a býci dnes utrpěli náznak pohlavku. Akcie si do pozdních odpoledních hodin vedla dobře a rozšířila své zisky až k hladině CZK672 tj. Maximum z lonskeho leta. Poměrně agresivní prodejce ke konci obchodování ovšem tento vývoj zvrátil a akcie propadla o silná 2%. Akcie tak uzavřela v Praze se ztrátou -1,59% a svou váhou visela na PX nejvíce.

Akcie O2 držely ráno nákupní moment ze včerejšího dne a obchodovaly se nad hranicí CZK210 – maximem z února letošního roku, ale stejně jako Erste tento pohyb neudržely a prošly korekcí.  Hladina CZK205, kde se včera zobchodovaly slušné bloky, potvrdila hranici podpory a akcie zavírala výše. V denním vyjádření nicméně odepsala -0,6% oproti včerejšímu silnému závěru.

Polská burza dnes zavírala téměř beze změny s akcií PGN jako vítězem +1,2%, která zavírala nejvýše od listopadu 2013. Akcie je zároveň nejlépe rostoucí akcií letošního roku se ziskem 32%. Uhelná společnost LWB se naopak zařadila mezi propadlíky dne po oznámení dat prodejů za první čtvrtletí, dnešní den akcie odepsala -3,4%.

Newsletter