Zažijeme poslední klidný týden na koruně?

Tento týden je poslední, během kterého dle slov České národní banky rozhodně nedojde na konec intervencí. Pomyslnou tečku za dobou trvání tzv. tvrdého závazku udělá čtvrteční zasedání bankovní rady. Jaká je aktuální situace na koruně?

Spotový kurz koruny se i nadále pohybuje kolem 27,02 EURCZK. Na tříměsíčních forwardech došlo na uklidnění po vší nervozitě, která přišla, když prezident Miloš Zeman naznačil možnost ukončení intervencí před polovinou letošního roku. I přesto, že se sledovaný instrument propadl až pod úrovně z ledna, došlo nakonec na určitý pullback.

Pokud se zaměříme na aktuální nákladovost korunových forwardů, zjistíme, že v přepočtu na denní body si obchodníci nejvíce připlatí u krátkodobých. Řeč je v tomto směru především o těch v časovém rozmezí od dvou do tří týdnů. Naopak u delších jako dva měsíce a více je již patrné zlevnění.

Zdražení krátkodobých forwardů tak odpovídá očekávání trhu, které pracuje s možností ukončení intervencí již během dubna, tedy v době, kdy bude tvrdý závazek nahrazen tím měkkým. Během doby jeho trvání má již ČNB volné ruce k tomu, aby ukončila obranu koruny před posílením pod 27,00 EURCZK.

Kdy má ČNB ukončit intervence? Optimální se jeví začátek dubna

Co se týče dění na zahraničních trzích, dolar i nadále bojuje se ztrátou. Aktuálně se vůči euru obchoduje na 1,085 EURUSD. Ve dvojici s korunou se nachází na 24,87 USDCZK.

Hlavní rozbuškou oslabení americké měny je páteční stažení hlasování o zrušení Obamacare. Vzhledem k tomu, že se jedná o další krok, který dost možná pozdrží tolik očekávanou daňovou reformu, dá se pro dnešek čekat určitý výplach trhů, a to nejen těch devizových (oslabení dolaru), ale rovněž i těch akciových.

Dnešek bude ohledně dat poměrně nudný. Z domácí ekonomiky se nedočkáme žádných. Ze zahraničí je možné zmínit proslov dvou členů Fedu, a to šéfa chicagské pobočky Charlese Evanse a šéfa té dallaské Roberta Kaplana.

U koruny nečekáme výkyvy z pásma 27,02 až 27,04 za euro. U dolarových dvojic pracujeme s rozmezím 24,81 až 24,95 USDCZK, dále pak s 1,084 až 1,090 EURUSD.

Konec tvrdého závazku se blíží. Kdy přijde konec intervencí ČNB?

Newsletter