Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Zázrak na Wall Street? Připravte peněženky na +20 %

Americké akcie si během minulého týdne připsaly solidní zisky. Strach z brexitu, zdá se, vyprchal a investoři se opět radují z plusových čísel. Tento optimismus by měl přetrvat i dále. Alespoň v to věří hlavní investiční stratég společnosti Canaccord Genuity Tony Dwyer. Jeho představa je taková, že si americké trhy v příštích měsících připíšou dalších 20 %, a to díky „zázraku“, který se na Wall Street odehrál během minulého týdne.

Ona nevídaná událost se odehrála v úterý a ve středu 28. a 29. června. Během předešlých 65 let se opakovala pouze dvakrát, přičemž pokaždé následoval masivní růst zisků. Dwyerovým signálem je fakt, že v oba zmiňované dny se více jak 90 % akcií newyorské burzy obchodovalo v plusu. Na základě historické analýzy bychom se tak mohli v příštích 6 až 12 měsících dočkat zhruba 12 až 20% růstu.

„Pokud se ohlédnete zpět až do roku 1950, pokaždé, kdy se více jak 90 % všech akcií obchodovalo dva dny po sobě v plusu, v nadcházejících třech, šesti a dvanácti měsících se tento sentiment udržel,“ řekl v rozhovoru pro CNBC Dwyer. „Medián zisků se v těchto případech pohyboval na 12 % ve třech měsících, 18,5 % během šesti a 29,2 % v příštích dvanácti měsících.“

Co se týče konkrétních hodnot, pro rok 2016 Dwyer počítá s cílovou cenou indexu S&P 500 na 2175 bodech. Rok 2017 pak bude ještě úspěšnější, čemuž odpovídá úroveň 2340 bodů, která je podle stratégových slov stále „konzervativní.“

„V tomto směru jsem pravděpodobně příliš opatrný,“ řekl Dwyer na adresu svých cílových cen. „Hlavní ale je, že na americkém trhu pozorujeme evidentní progres, a to především v oblasti firemních úvěrů. Pokud něco dokáže investory opravdu vyplašit, je to situace, kdy akcie rostou, zatímco stav korporátních půjček se zhoršuje.“

Z hlediska jednotlivých segmentů stratég poukazuje především na finance. Právě ty byly silně zasaženy kauzou brexit, což z nich dělá ideální příležitost k nákupu. Tento argument podporuje rovněž i budoucí výhled politiky Federálního rezervního systému.

„Jde o fantastickou věc, která je na Wall Street již tradicí. Fed se s nejvyšší pravděpodobnosti neodhodlá ke změně svých úrokových sazeb, které tak zůstanou extrémně nízké ještě dlouhou dobu. Souběžně s tím jsme svědky toho, jak se zplošťuje výnosová křivka a jak v se v Evropě a Asii rýsuje další krize. Ideální příležitost pro nákup bank,“ míní stratég.

Aktuální situaci Dwyer přirovnává k roku 2012, kdy propukla evropská dluhová krize. „Data mluví jasně. Trh obvykle roste pokaždé, kdy jsme svědky obdobného nákupního tlaku, jako tomu bylo minulý týden. Prostředí, které je charakteristické nízkými sazby, plochou výnosovou křivkou a evropskou krizí, bylo naposledy pozorováno v roce 2012. A tehdy byl nákup bank tím nejlepším, co investoři mohli udělat.“

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost. 

Newsletter