Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Zchlazení americké ekonomiky. Dočasné?

Tempo růst největší ekonomiky světa ve třetím čtvrtletí roku výrazně zpomalilo. Hrubý domácí produkt Spojených států v období od července do září vzrostl meziročně o 1,5 procenta (anualizované tempo), mírně volněji oproti očekávání 1,6 procenta.

Za propadem růstového tempa na méně než polovinu stojí především vysoká míra vyprodávání zásob, která utlumila požadavky na samotnou výrobu. Poptávka spotřebitelů i firem ale podle ekonomů zůstává solidní, efekt snižování zásob byl krátkodobý a v závěrečné čtvrtině roku by ekonomika měla opět více přišlápnout plyn. Pro srovnání – po očištění o efekt největšího výprodeje zásob za čtyři roky dosáhlo tempo růstu ekonomiky rovných 3 procent. Jedná se o první odhady, které budou upraveny během listopadu a prosince.

Americký dolar reaguje poklidně, po dnešním oslabení k 1,098 proti euru se vrací na ranní hodnoty 1,093 EURUSD. Americké akcie čeká mírně ztrátový úvod.

V předchozím druhém čtvrtletí rostla americká ekonomika o poznání zdatněji, tempem 3,9 procenta, především díky silné spotřebě domácností, která je zcela klíčovou složkou hospodářství (v USA tvoří 70 procent). Útrata domácností ve třetím čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta, sice mírněji oproti 3,6procentnímu růstu ve druhém kvartále, zůstává přitom dál tahounem růstu.

Za silné faktory, které v závěru roku ekonomiku poženou, lze jmenovat očekávanou slušnou vánoční sezónu, solidní trh s bydlením i pokračující silné výdaje spotřebitelů, jejichž náladu všeobecně vylepšuje sílící kondice trhu práce. Domácí ekonomika tak zatím zastává výpadek poptávky ze zahraničí, která tlumí americký export.

V roce 2014 vzrostla americká ekonomika o 2,4 procenta, v prvním pololetí letošního roku posílila o 2,3 procenta díky silnému druhému čtvrtletí, které kompenzovalo dopad špatného počasí v úvodu roku. Ekonomové očekávají, že nastavené tempo růstu z první poloviny udrží ekonomika v rozsahu celého roku. 

Podle včerejších závěrů z říjnového zasedání centrální banky Fed, roste největší ekonomika světa „mírným“ tempem. Vnější vývoj v ekonomice i na finančních trzích již ale nebyl jmenován jako faktor pro rozhodnutí v rámci měnové politiky a Fed naznačil pravděpodobnou možnost zvýšení sazeb v prosinci. 

Newsletter