Zdají se vám ceny pražských bytů mimo realitu? Nebojte, ještě porostou

Průměrná cena prodaného bytů v hlavním městě České republiky se v druhém čtvrtletí vyšplhala už na 75 tisíc korun za metr čtvereční. Oproti roku 2015 je to nárůst o 36 procent, přesto však ceny v dalším čtvrtletí opět porostou. Serveru Roklen24 to řekl generální ředitel koncernu Trigema Marcel Soural.

Ve společné analýze s KPMG zmiňujete, že největší tempo růstu podílu na trhu zaznamenává v posledních letech segment bytů dražších než 100 tisíc Kč/m2. Jak si tento boom vysvětlujete? Řekl byste, že je tento růst podporovaný zejména místními investory?

Růst si vysvětlujeme tím, že jde do objemu o relativně malé projekty, které se stavějí v centru Prahy či některých dalších exkluzivních lokalitách ve městě. Co se týče lokalizace investorů, tak se většinou jedná o domácí investory.

Nové územní plány v Praze a Brně stále nejsou připravené. Dalo by se říct, že právě tato neschopnost místních úřadů nepřímo posiluje výstavbu v regionech?

Ano, je to jedna z příčin růstu prodávaných bytů v regionech. To, že neexistuje územní plán v Praze a Brně zapříčiňuje zdlouhavý proces. Často musíte zajišťovat změnu plánu, které prodlužuje dobu získání stavebního povolení. Developerům se v Praze povoluje špatně a obrací se tak na regiony, kde je proces rychlejší. Tento trend konkrétně potvrzuje i zvyšující se nabídka nového bydlení ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

Podle vaší analýzy cena nájmu v Praze stagnuje. Jak si tento trend v období rostoucích cen bytů interpretujete?

Ano, nájmy stagnují, ale jsou už tak na velmi vysoké úrovni. Cena se pohybuje okolo 300 korun za metr. Dnes si tedy 50 metrový byt pronajmete až za 15 tisíc korun. Ve srovnání s tím, jak to před pár lety bylo, je to opravdu výrazný nárůst. Až do prvního čtvrtletí jsme v případě cen za nájemní bydlení registrovali kvartální nárůsty zpravidla o 7 až 10 procent.

Jak by se mohly ceny bytů v Praze vyvinout v budoucnosti?

Cena už je dnes hodně vysoko. Nedá se však vyloučit, že ještě poroste, třeba až k úrovni 90 tisíc korun za metr čtvereční. Další vývoj se v dnešní době v této oblasti špatně předpovídá.

Cenová nabídka nových bytů se v průměru pohybuje už na 85 tisících korunách za metr. Poroste cena v příštích čtvrtletích ještě výše?

V následujícím čtvrtletí cena bytů určitě ještě poroste. V dalších čtvrtletích už si osobně myslím, že by se růst cen měl zastavit, protože ta cena je už opravdu vysoká. Dalo by se předpokládat, že nastane podobný zlom jako mezi koncem posledního čtvrtletí 2016 a koncem prvního čtvrtletí roku 2017.

Marcel Soural vystudoval stavební fakultu ČVUT v Praze v oboru vodní stavby a vodní hospodářství. Před tím, než nastoupil do firmy Trigema, pracoval na počátku devadesátých let ve firmách Stavospektrum a Hebel Porobeton. Už v roce 1994 začal pracovat ve firmě Trigema, kterou spoluzaložil a vede ji tak už dlouhých 23 let. V současnosti v ní působí jako předseda představenstva a ředitel firmy. Je také členem správní rady Centrum Paraple a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Newsletter