Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Zde je vysvětlení, proč se guvernér Rusnok snažil srazit korunu

Česká národní banka musela v úvodu září intervenovat proti síle české koruny v rozsahu mnoha desítek miliard korun, naznačuje dnes zveřejněná bilance ČNB. Výnosy českých dluhopisů jsou na novém rekordním dně, poměrně dramatické pohyby jsou k vidění také na forwardových kurzech a swapech. Jsme svědky spekulace na konec kurzového závazku ČNB?

Výnos na dvouletém českém státním dluhopisu se dostal na nové rekordní dno -0,75 procenta a tím o více jak 10 bazických bodů pod německé dluhopisy (bundy) stejné splatnosti. Roční forwardový zajišťovací kontrakt na kurz koruny vůči euru klesl na roční minimum. Je u hodnoty 26,70 EURCZK proti v úterý závěrečným 26,76 EURCZK.

Ještě ráno to vypadalo, že sázky na budoucí zpevnění české koruny ochladly po úterních slovech guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Dnes zveřejněná dekádní bilance nabízí vysvětlení Rusnokových slov proti koruně.

Rusnok: Konec intervencí není třeba urychlovat

„Zejména ve čtvrtek (pozn.: 8. září) byl objem intervencí dle vývoje celkové likvidity v bankovním sektoru nejvyšší a dosáhl zhruba 30 miliard korun. V pátek již tlak ustál a intervence ČNB se patrně pohybovaly do 5 miliard korun. Z vývoje dekádní bilance a odhadů intervencí z konce minulého týdne tak předpokládáme, že intervence ČNB mohly během prvních deseti dní v září činit kolem 50 miliard korun,“ uvádí hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Znamená to prudký růst z hodnot pod 10 miliardami korun za červen a červenec. Seidlerovým odhadem srpna je zhruba 30 miliard korun.

Rusnok: Chci jednorázový konec intervencí. Ne negativní sazby

Vysoká aktivita ČNB v minulém týdnu vysvětluje komentáře Rusnoka, který se snažil hovořit směrem dalšího odložení konce kurzového závazku na druhou polovinu příštího roku. „Vyjádření lze chápat zejména jako verbální intervenci s cílem zmírnit sázky trhu na konec intervencí v 1. polovině příštího roku a s tím spojené posílení koruny,“ dodal Seidler.

Budou intervence ČNB proti koruně po srpnu atakovat 600 miliard?

Ekonom připomněl spekulaci ze září roku 2015 na to, že ČNB kurzový závazek opustí nedobrovolně a předčasně. „Když ČNB spekulativní tlak ustála, forwardové body se navrátily na vyšší hodnoty. Současný pohyb forwardových bodů je však jiný a souvisí s přibližujícím se oficiálním koncem kurzového závazku. Z toho důvodu se nedomníváme, že forwardové body budou po odeznění současné aktivity korigovat zpět,“ dodává Seidler k poměrně divokému vývoji na forwardech a swapech, jak dokládají připojené grafy.

Česká národní banka nemá důvod urychlovat odchod z kurzového závazku, v současnosti nevidí přehřátí tuzemské ekonomiky, řekl včera na kulatém stolu ČNB v Ostravě Jiří Rusnok. Dodal, že nyní nejsou žádné důvody k unáhlené změně kurzu měnové politiky. V rozhovoru pro Českou televizi pak dokonce přímo varoval, že ČNB může odložit konec kurzového závazku až do druhé poloviny příštího roku. Ještě o týden zpět přitom guvernér opakoval stanovisko bankovní rady ČNB z posledního zasedání, že „exit“ je pravděpodobný v polovině roku 2017.

Newsletter