Zdeněk Bakala končí v představenstvu NWR

Přední český podnikatel a investor Zdeněk Bakala nebyl na dnešní valné hromadě akcionářů těžební společnosti New World Resources (NWR) zvolen do představenstva firmy a na jeho místo podle plánu dosedl bývalý investiční bankéř Charles Harman. Plyne to z výsledků valné hromady, které NWR zveřejnila na svém webu. Bakala už v polovině března uvedl, že na valné hromadě z vedení NWR odstoupí. NWR je majitelem černouhelné společnosti OKD.     

Bakala v dubnu odejde z představenstva společnosti NWR

Finančník, který je jedním z nejbohatších Čechů, získal v roce 2004 podíl v OKD a stal se spoluvlastníkem NWR, holdingové společnosti pro těžařská aktiva se sídlem v Nizozemsku. Po dokončení finanční restrukturalizace NWR v loňském roce drží Bakala poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní v NWR celkem 50,5 procenta.     

Bakalův odchod z představenstva NWR podle analytiků naznačuje, že si finančník chce uvolnit ruce pro jiné aktivity. Bakala patří k nejmajetnějším českým podnikatelům, letos ale vypadl z žebříčku dolarových miliardářů, který sestavuje časopis Forbes. Bakalovo jmění odhadl časopis na 0,9 miliardy dolarů (asi 23 miliard Kč).     

Vedle podílu v NWR vlastní Bakala většinový podíl ve vydavatelství Economia, které mimo jiné vydává Hospodářské noviny, Respekt a Ekonom. Předloni podnikatel koupil internetovou společnost Centrum Holdings. Prostřednictvím CERCL Mining je Bakala spolumajitelem firmy, která vlastní víc než 40.000 bývalých bytů OKD, a je tak největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v České republice. Vlastní také profesionální cyklistickou stáj Omega Pharma-Quick Step. V roce 2012 Bakala s manželkou Michaelou Maláčovou založil společnost BM Management, která spravuje jejich privátní aktiva.     

NWR zveřejnila za 1Q 2015 vyšší ceny uhlí, ale nižší produkci

Společnost NWR v loňském roce snížila ztrátu o 893 milionů eur na 21 milionů eur (zhruba 576 milionů Kč), tržby jí ale klesly asi o 20 procent na 676 milionů eur. V říjnu firma dokončila kapitálovou restrukturalizaci, aby odvrátila platební neschopnost. Restrukturalizace zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění podílů akcionářů.     

Těžba uhlí v rámci NWR loni klesla o dvě procenta na 8,6 milionu tun, prodej se snížil o 14 procent na 8,3 milionu tun. V prvním čtvrtletí tohoto roku firma vytěžila o pětinu méně uhlí než před rokem. Společnost loni snížila počet zaměstnanců o sedm procent na 14.600 lidí, letos by se měl jejich počet snížit asi o deset procent. 

Newsletter