Zdraží barel ropy Brent na 90 dolarů? Co to znamená pro benzín a naftu?

Zdroj: Depositphotos

Klesající trend cen pohonných hmot pokračoval i v posledních 7 dnech. Pád cen dokonce nabral na intenzitě. Průměrná cena za litr benzínu padla o 61 haléřů na 38,01 Kč. Benzín je tak nejlevnější od půlky února. Nafta zlevnila za stejné období o 58 haléřů na 36,14 Kč za litr a je tak nejlevnější od začátku roku.

Ze zlevněním stojí stále pokračující korekce na burze pohonných hmot v Rotterdamu. Ceny pohonných hmot tam padají díky zlevňování ropy Brent. Ta se dokonce po zasedání OPEC dostala na nejnižší úrovně od začátku února. Stále silná je také česká koruna, která se na páru s eurem drží na úrovních kolem 24,70. Nastolený trend by měl pokračovat i do konce června, benzín i nafta se v průměru podívají již v příštím týdnu pod úrovně 38 a 36 Kč za litr. Do konce měsíce mohou zlevnit o dalších 50 haléřů.

Benzínu nyní prospívá i opětovné povolení exportu z Ruska. Během prázdnin však budou ceny pohonných hmot spíše stagnovat či mírně zdražovat. V hlavní motoristické sezóně poroste poptávka po pohonných hmotách a mírně se mohou zvýšit i marže čerpacích stanic. V posledních dnech navíc zdražila ropa kvůli analýze banky Goldman Sachs, která očekává během léta nedostatečnou nabídku ropy na trhu, a Brent by tak podle ní měl atakovat úrovně kolem 86 dolarů za barel. 

Výraznějšímu zdražení pohonných hmot zatím brání makroekonomické prostředí, které zabrání ropě výrazně zdražovat. Zejména odklad prvního snížení úrokových sazeb v USA může cenám ropy uškodit. Nejistota také panuje ohledně produkce OPEC. Ceny se nejprve propadly po posledním zasedání kartelu, kde bylo oznámeno, že dobrovolné produkční škrty budou od tohoto října menší. Ropy by tak na již tak relativně dobře zásobeném trhu mohlo přibýt. Barel Brentu se tak propadl na 77 dolarů, což byly nejnižší úrovně od začátku února.

V posledních dnech však ropa opět zdražila, když banka Goldman Sachs oznámila, že očekává růst barelu Brent na úrovně kolem 86 dolarů. Jako důvod banka uvedla, že poptávka po pohonných hmotách v létě předčí očekávání a na trhu by se tak měl vytvořit deficit 1,3 milionu barelů denně. Pro tento rok pak banka stanovila cenové dno ropy Brent na 75 dolarů a strop pak 90 dolarů.

Pokud by měla ropa Brent opět atakovat úrovně kolem 90 dolarů, mohou ceny pohonných hmot do několika týdnů překonat 38 Kč u nafty a 40 Kč u benzínu. Vysokou poptávku po ropě očekává i OPEC, který ve svém měsíčním reportu potvrdil očekávaný růst poptávky po ropě o 2,2 milionu barelů denně pro tento rok a o dalších 1,85 milionu barelů denně v příštím roce. Od OPECu také nemůžeme očekávat, že by od října zaplavil trh ropou. Jeho kroky budou záležet na datech z trhu a kartel se bude zajisté snažit udržet barel ropy Brent kolem 80 dolarů. Agentura EIA však očekává, že světová poptávka po ropě dosáhne vrcholu v roce 2029 na 105 milionů barelů denně. Od roku 2026 by podle agentury měl být na trhu přebytek ropy. 

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter