Zdražovat se bude i ve válce vzdálených Spojených státech

Klíčové body

  • Dle odhadů dosáhne meziroční březnová inflace v USA 8,4 %, což je nejvíce od roku 1981.
  • Rada guvernérů ECB se tento týden sejde a napoví, jakým směrem se bude měnová politika v eurozóně dále vyvíjet.
  • Tlak na ECB zvyšují centrální banky ve světě, které podobně jako ČNB plánují zvyšovat úrokové sazby a utahovat měnovou politiku ve světle vysoké inflace.
Zdroj: Depositphotos

Tento týden budou zveřejněna data o březnové inflaci v USA. Lze předpokládat, že růst cen v USA zrychlí a bude prolomeno další čtyřicetileté maximum. Ekonomický výhled a odhady agentury Bloomberg počítají s meziročním růstem cen o 8,4 %, což by bylo nejvíce od roku 1981. V únoru, kdy válka na Ukrajině teprve začínala, činil cenový růst v USA 7,9 %. Od té doby výrazně vzrostla cena komodit, jako například ropa Brent, která je nyní nejdražší od roku 2008. Vyšší ceny ropy a energií se na inflaci v USA jistě podepíší. Pomalejším tempem by měla růst americká jádrová inflace.

Současná situace s růstem cen komodit je problémem pro Fed a další centrální banky. Inflační tlaky, způsobené problémy na straně nabídky, úzkými hrdly a sankcemi proti ruskému režimu, se totiž centrálním bankám hůře kontrolují. Přitom to jsou primárně tyto důvody, které vedou k současné úrovni růstu cen ve světě.

Rada guvernérů Evropské centrální banky se sejde už tento čtvrtek a lze předpokládat, že se výše zmíněným problémům bude věnovat. V současné době je rada rozdělena na dva hlavní proudy, jak by měla ECB na současnou inflaci reagovat. První proud tvrdí, že zrychlující inflace je důvodem pro urychlení plánů utažení měnové politiky v eurozóně – a to primárně skrze snížení objemů nákupů aktiv a zvýšení úrokových sazeb. I dlouhodobě uvolněná měnová politika ECB stojí za současným růstem inflace, kdy ECB nezvýšila sazby už deset let.

Druhý proud v rámci ECB stojí za tím, že utažení měnové politiky musí lépe načasovat. Tvrdí, že zpřísnění v této turbulentní době není pro ekonomiku eurozóny vhodné, protože by způsobilo šok a zpomalení. Ekonomika eurozóny je dle jejich slov už nyní zatížená konfliktem na Ukrajině a problémy na straně nabídky. Se zvýšením sazeb, které ochladí ekonomiku, se dle tohoto proudu vyplatí počkat na úkor svižného růstu cen.

Ta část rady ECB, která chce utahovat měnovou politiku spíše dříve, získává na podpoře. Jistý tlak vyvolávají i výhledy ve prospěch zvyšování sazeb Fedu a Bank of England, kde lze v letošním roce očekávat několik kol zpřísnění měnové politiky. To by v případě nečinnosti ECB vedlo k oslabení eura proti libře a dolaru, tedy dalším tlakům na růst cen v eurozóně a spíše mírnému oslabení kupní síly obyvatel a firem v eurozóně.  Na setkání ECB tento týden neočekáváme zásadní měnověpolitické rozhodnutí. Zajímavé však bude sledovat, jakým směrem se debata v rámci ECB ve světle rostoucí inflace, která není pouze přechodná, vyvine.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0879 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,049 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0801 do 1,0915 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,47 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,49 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,40 až 24,56 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,37 do 22,71 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter