Zelená Draghimu: ECB odkupem dluhopisů nepřešlápla

Nákupy vládních dluhopisů Evropskou centrální bankou jsou ve své podstatě v souladu se Smlouvou u EU. Řekl to poradce Soudního dvora Evropské unie, Pedro Cruz Villalón. Vysílá tak špatnou zprávu německým odpůrcům kroků ECB. O přezkoumání práva ECB na tyto nákupy loni požádal německý ústavní soud. 

Případ se týká programu nákupů dluhopisů, známého jako OMT, se kterým ECB přišla v roce 2012, aby zabránila rozpadu eurozóny v důsledku dluhové krize. Ve stejné době Draghi pronesl pověstné „cokoli bude třeba“ ohledně možných kroků ECB k záchraně eura.

Villalónovo doporučení schválit tento program je pouze předběžné, konečné rozhodnutí Soudního dvora EU se očekává na podzim. „Tento názor je důležitý mezník. OMT je připraven a k dispozici,“ uvedla ihned ECB na svém Twitteru.

Finanční trhy celou kauzu pozorně sledují kvůli rostoucímu očekávání, že ECB se v brzké době chystá spustit nákupy dluhopisů, aby podpořila hospodářský růst a odvrátila deflaci. Negativní stanovisko soudu by ohrozilo další plány ECB.

Prezident ECB Draghi v dnes publikovaném textu pro německý Die Zeit uvedl, že ECB je připravena odkupovat vládní dluhopisy a stoupá pravděpodobnost oznámení evropského QE již 22. ledna. Měnové zasedání ECB bude významným stabilizačním momentem před řeckými předčasnými parlamentními volbami, které se po neúspěšné volbě prezidenta uskuteční 25. ledna.

Newsletter