Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Zelený: Špatná ekonomika? S eurem, nebo bez, bude stále špatná

Když dáte špatné ekonomice euro, tak budete mít špatnou ekonomiku s eurem. Výhodou jsou jen snížené podnikové převodní náklady a útlum směnáren, ale i možnost kritizovat Evropskou centrální banku (ECB), namísto místních bank, za špatná rozhodnutí v oblasti finanční politiky. Serveru Roklen24 to řekl profesor Milan Zelený, který vystoupí na podnikatelsko-ekonomickém fóru v Lednici. 

V předvolebním období se do veřejné debaty tradičně navrací téma společné evropské měny. Z ekonomického hlediska – převažují podle Vás pro ČR přínosy nebo náklady přijetí eura?

Euro je měna, nic víc. Euro mají také Itálie, Slovensko a Řecko, nejen Německo. Když dáte špatné ekonomice euro, tak budete mít špatnou ekonomiku s eurem. Výhodou jsou jen snížené podnikové převodní náklady a útlum směnáren, ale i možnost kritizovat ECB, namísto místních bank, za špatná rozhodnutí v oblasti finanční politiky. Nevýhodou je ztráta finanční autonomie, tj. schopnosti sekat si jednu chybu za druhou sami.

Se společnou měnovou politikou v rámci eurozóny je přirozené přemýšlet i o společné fiskální politice. V první kroku se mluví o daňové harmonizaci. Je to podle Vás dobrý přístup? Nebude zemím eurozóny chybět možnost daňové konkurence? 

Nevím, zda je to „přirozené“, ale je to. Harmonizace daní u radikálně odlišných úrovní a prospektů jednotlivých ekonomik už přesahuje roli společné měny – do hry již vstupuje politika, tedy handrkování a stranický boj.

V Lednici se bude konat podnikatelsko-ekonomické fórum

Dalším volebním tématem jsou starobní důchody a jejich reforma. Je podle Vás reforma potřebná, a pokud ano, jaká podoba důchodového systému by byla nejvhodnější?

Nevím, zda míníte v ČR nebo v EU? Také nevím, zda míníte „reformu“ nebo nějakou specifickou reformu, šité na míru dané kultuře či ekonomice? Každý občan by měl dostávat každoroční výpis odvodů na svém účtu (i s prognózou výše důchodu), aby si hned zpočátku uvědomil důležitost důchodu; také, aby mohl strategicky upravovat své individuální i podnikové příspěvky, a tak i rozhodovat o době svého odchodu do důchodu a jeho cílené výši. To jsou takové minimální samozřejmosti.

Největší objem investičních pobídek Czech Investu od roku 1998 mířil do odvětví výroby dopravních prostředků, kde zároveň tímto způsobem vzniklo i nejvíce pracovních míst. Nastal dle Vašeho názoru čas se poohlédnout po nových odvětvích, chceme-li v globálním hodnotovém řetězci (global value chain) a mzdové úrovni postupovat směrem vzhůru?

Nevím, co je smyslem“pobídek“ Czech Investu: stimulace nebo útlum vybraných odvětví? Nepodléhá to politickým zájmům? Je opravdu cílem rozhodovat politicky o žádoucí struktuře ekonomiky? Když něco potřebuje „pobídku“, neznamená to, že tržní prostředí ukazuje jiným směrem, anebo již nefunguje – díky umělým politickým „pobídkám“? „Postupovat vzhůru“ asi chceme všichni, a ve všech směrech; jen si nejsem jistý, zda toho lze dosáhnout politickým rozhodováním byrokracie státu?

Profesor Milan Zelený: Degenerace „české“ ekonomiky nastala

S tím částečně souvisí další otázka. Dle Eurostatu český HDP na hlavu v paritě kupní síly v roce 2009 dosáhl 85 procent průměru EU, loni 88 procent průměru EU. Jak hodnotíte rychlost konvergence české ekonomiky k ostatním státům EU?

Zde už odpovídat nelze. Nedávno byla ČR převedena do kategorie rozvojových zemí. HDP zahrnuje HNP, ale pokud je podíl HNP na HDP klesající nebo stagnující, země ztrácí kontrolu nad významnou částí své ekonomiky. HNP měří příjmy lidí v dané zemi, HDP měří hospodářský výkon, jehož velká část lidem dané země nepatří. HDP na hlavu, i v paritě kupní síly nevypovídá nic o životní úrovni dané země. Vždy je třeba brát v úvahu HNP, tj. část ekonomiky, která nám patří a kterou můžeme strategicky kontrolovat. Vlastnictví ekonomiky je klíčové. Je velký rozdíl mezi ekonomikou na českém území a českou ekonomikou (tj. vlastněnou českými občany). Vidíte, že „konvergujeme“ spíše v ekonomice, jejíž přidaná hodnota a zisky nám nepatří a skrze dotace a pobídky na ni ještě doplácíme.

Milan Zelený (1942) je česko-americký ekonom, který se zabývá zejména obory produktivity práce, teorie řízení, podnikové ekonomiky a multikriteriálního rozhodování. Patří k nejcitovanějším českým ekonomům, je autorem řady odborných publikací a působí na několika zahraničních vysokých školách. Počátkem roku 2015 byl jmenován emeritním profesorem (Professor Emeritus of Management Systems) americké Fordham University v New Yorku. V roce 2012 se často veřejně diskutovalo o jeho kandidatuře na prezidenta České republiky. Prezidentské volby se nakonec rozhodl nezúčastnit.

Newsletter