Zeman čeká 95 miliard korun čínských investic – ONLINE

Druhým dnem dnes pokračuje návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Dopoledne dorazil na Pražský hrad. Po uvítání s vojenskými poctami má na programu jednání s hlavou českého státu Milošem Zemanem. Ten očekává letos 95 miliard korun čínských investic v Česku.

Čínský prezident na návštěvě ČR – ONLINE
21:52 Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka vyzval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k respektování lidských práv. U příležitosti dnešní státní večeře mu předal dopis, ve kterém mimo jiné píše, že návrat náboženské svobody v Číně není možný bez respektování občanských a lidských práv. Zároveň čínské hlavě státu daroval knihu představující dílo grafika, básníka a překladatele Bohuslava Reynka. 
21:43 Čínský prezident Si Ťin-pching dostal dnes od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) symbolický klíč od městských bran a podepsal se do pamětní knihy české metropole. Primátorka při ceremonii v Lichtenštejnském paláci na Kampě, kterou sledovalo poměrně značné množství zejména čínských novinářů uvedla, že Praha si váží svých „nadstandardních a dlouhotrvajících svazků“ s partnerskými městy v Číně. K Šanghaji a Kantonu nedávno přibyl Peking.
21:18 Premiér: Jsme připraveni vést s Čínou dialog o lidských právech
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem mluvil v Praze o rozvoji vzájemného obchodu a investic. Debatovali také o spolupráci v průmyslu, technologiích, cestovním ruchu i ve zdravotnictví. Diskutovali ale také o dialogu o lidských právech, uvedl ve zprávě o obsahu dnešní schůzky mluvčí vlády Martin Ayrer.
„Pro harmonický rozvoj jakékoli společnosti jsou jedním ze základních předpokladů úcta k lidským právům a základním svobodám a jejich ochrana. Za velmi důležitý a užitečný nástroj pro sdílení zkušeností a komunikaci v těchto otázkách považuji lidskoprávní dialog mezi Čínou a Evropskou unií. Jako Česká republika jsme připraveni vést s Čínou také bilaterální dialog o lidských právech,“ uvedl během jednání Sobotka.
Reakci čínského prezidenta, jehož země je právě kvůli nedostatečnému respektu k lidským právům kritizována, zpráva mluvčího neuvádí.
18:10 Kritici čínského režimu se marně domáhali vstupu k Hradu
Stovky protestujících proti čínské lidskoprávní politice, kteří odpoledne protestovali na Kampě, se dnes vpodvečer marně domáhaly vstupu na Hradčanské náměstí. Je uzavřeno do půlnoci kvůli návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Většina demonstrantů se nakonec vydala do nedalekého parku, kde se uskutečnil další program. Organizátoři protestu postup policie kritizovali, protože akci na náměstí řádně ohlásili.
18:08 Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice nadále budí značnou pozornost čínských i světových sdělovacích prostředků. Zatímco čínská média převážně vyzdvihují začátek „strategického partnerství“ obou zemí, světový tisk častěji zmiňuje protičínské protesty a klade si otázku, proč si Česká republika chce namluvit Čínu.
16:59 Vybrané body z podepsaných prohlášení mezi ČR a Čínou (ČLR):
– Česká republika potvrdila dodržování své politiky jedné Číny a respekt ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky (ČLR)
– obě strany potvrdily společný závazek ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnosti a vzájemné úcty
– obě strany se rozhodly zřídit mezivládní komisi pro dvoustrannou spolupráci ČR a ČLR. Povedou ji ministři zahraničních věcí nebo jejich náměstci, jednat budou střídavě v Česku a v Číně
– ČLR vítá ambici ČR stát se regionálním finančním centrem pro střední a východní Evropu. Obě země budou podporovat používání místní měny ve dvoustranném obchodě a investicích nebo zakládání bankovních poboček v druhé zemi.
– Čína považuje ČR za důležitého strategického partnera pro spolupráci v Evropě, zejména v regionu střední a východní Evropy
– Čína vítá zájem ČR hostit summit Čína – země střední a východní Evropy
– obě strany podporují urychlené uzavření ambiciózní a komplexní investiční dohody mezi EU a Čínou
– obě strany budou spolupracovat při podpoře dvoustranné spolupráce v rámci iniciativy Ekonomické pásmo Hedvábné stezky a Námořní Hedvábná stezka pro 21. století
15:56 Zhruba pět stovek lidí protestuje u Sovových mlýnů na pražské Kampě proti sbližování České republiky a Číny. Protest se odehrává na dohled od Lichtenštejnského paláce, kde s českými politiky jedná čínský prezident Si Ťin-pching. Stejně jako v pondělí přišli demonstrovat i příznivci čínské politiky, vyzbrojeni velkými čínskými vlajkami se snaží zakrýt vlajky a transparenty odpůrců režimu. Ti si tentokrát přinesli teleskopické tyče, aby své vzkazy dostali výš na viditelné místo.
15:30 Na větším množství projektů než individuálních vědeckých pobytech jako doposud se dnes dohodli čeští a čínští akademici. Akademie věd ČR dnes ve svém hlavním sídle v Praze podepsala s Čínskou akademií společenských věd pro sociální a humanitní obory memorandum, které má být de facto pokračováním dosavadní spolupráce ale s jiným obsahem.
15:19 Pražská policie dopoledne řešila několik slovních potyček a strkanic mezi příznivci a odpůrci čínského prezidenta, který je na návštěvě České republiky. Při největší z nich se do sebe pustilo několik desítek lidí poblíž Chotkových sadů, zadržen ale nikdo nebyl. Dva cizinci skončili na služebně po sporu na Hlávkově mostě. Na webu to dnes oznámila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.
13:27 Jako odpudivá a servilní, ale třeba i pravdivá hodnotí oslovení čeští politici slova prezidenta Miloše Zemana o vztazích České republiky a Číny a o tom, že bývalá vláda premiéra Petra Nečase (ODS) velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Kritiky se Zeman dočkal z řad pravicové opozice, od lidovců nebo představitele hnutí ANO, postavili se za něj naopak komunisté.
13:15 Si Ťin-pching v projevu poděkoval za vřelé přijetí a uvedl, že česká krajina, historie země i její kulturní dědictví na něj zanechaly hluboký dojem. Rozhovor se Zemanem byl podle něj přátelský a plodný i vzhledem k tomu, že se během posledních let viděli již popáté a stali se z nich „dobří přátelé“.
12:53 Čína a Česko by měly prohlubovat pragmatickou spolupráci a posílit vzájemné propojení, řekl čínský prezident Si Ťin-pching po setkání se svým českým protějškem Milošem Zemanem. Posílit by podle něj měla všestranná výměna mezi vládními orgány, politickými stranami, jmenoval i hospodářskou spolupráci, kulturní výměnu a kooperaci mezi regiony.
12:30 Čínské investice v Česku jen v letošním roce podle prezidenta Miloše Zemana dosáhnou 95 miliard korun. Automobilka Škoda pak v Číně během pěti let investuje 60 miliard korun. Zeman to dnes řekl po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na Pražském hradě. Přeje si, aby se Česká republika stala vstupní branou Čínské lidové republiky do Evropské unie.
12:15 Ministři české vlády se svými čínskými protějšky pak podepsali také memoranda o porozumění v oblasti průmyslu, dopravy, zdravotnictví nebo školství.12:17 Studenti pražské filmové fakulty vyvěsili na protest proti pražské návštěvě čínského prezidenta a nejvyššího představitele tamní komunistické strany Si Ťin-pchinga na své budově na nábřeží tibetskou vlajku. 
12:05 Prezidenti Číny a Česka podepsali smlouvu o strategické spolupráci. 
11:23 Česká národní banka rozšíří spolupráci s čínskými orgány dozoru nad finančním trhem, a to o řešení a předcházení možným finančním krizím. Vyplývá to z Prohlášení o spolupráci, které rozšiřuje memorandum o porozumění uzavřené v roce 2010. Širší spolupráce se bude například týkat výměny informací a dohledu nad finanční skupinou PPF, která vlastní skupinu Home Credit. Ta působí v Číně od roku 2007 na trhu spotřebitelských půjček. PPF a Home Credit dozoruje ČNB.
10:58 Čínské investice se na všech zahraničních investicích v Česku podílejí 0,36 procenta. Do Číny vyváží každý desátý tuzemský exportér, 34 procent vývozců očekává další zvýšení objemu vývozů do Číny. Dalších 17 procent firem vstup na čínský trh plánuje. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků.
10:24 Během uvítacího ceremoniálu bylo na počest čínského prezidenta vypáleno 21 dělostřeleckých salv, naposledy byl takto cizí státník v Česku vítán v 50. či 60. letech.
10:20 Čínský prezident Si Ťin-pching dorazil na Pražský hrad. Po uvítání s vojenskými poctami má na programu jednání s hlavou českého státu Milošem Zemanem. 10:04 Opoziční TOP 09 ráno vyvěsila z oken Sněmovny vedoucích na Malostranské náměstí dvě tibetské vlajky. Bývalý předseda této strany a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl novinářům, že se sluší demonstrovat proti diktátorovi, který nechá hromadně popravovat, zavedl osobní kult a tuhou cenzuru.
 

Newsletter