Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Zeman: ČNB možná intervencemi chtěla oddálit přijetí eura

Česká národní banka (ČNB) možná loni úmyslně devalvovala českou korunu, aby oddálila vstup Česka do eurozóny a nepřišla tak o kompetence. Na tiskové konferenci po jednání s odbory to včera naznačil prezident Miloš Zeman. Prezident tento krok centrální banky kritizuje dlouhodobě. Její opatření odmítl i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, který ho označil za fatální. Oproti původním tvrzením podle něj nepřispělo k vytvoření ani jednoho pracovního místa.

„Při vstupu do eurozóny by Česká národní banka ztratila velkou část svých kompetencí ve prospěch Evropské centrální banky,“ uvedl Zeman. „Aniž bych se vyznačoval hypertrofickou podezřívavostí, nemohu vyloučit možnost, že kroky, které podniká ČNB s devalvací české měny, mohou být motivovány i snahou prodloužit interval, dokdy Česká republika vstoupí do eurozóny a tím si zachovat kompetenci této instituce,“ podotkl. Je podle něj prý známo, že každá instituce usiluje o to, aby její kompetence byly co největší.

Podle prezidenta devalvace koruny centrální bankou „prakticky v dohledné době znemožnila“ přijetí společné evropské měny v Česku, které hlava státu podporuje. Zeman se při jednání s odbory shodl na tom, že pokud by Česko při současném kurzu koruny euro přijalo, prodělali by na tom jak zaměstnanci, tak důchodci.

„Když v listopadu loňského roku došlo k intervenci (ČNB), tak nám bylo slibováno, že intervence zajistí 30.000 pracovních příležitostí. Nevíme o žádné pracovní příležitosti, která vznikla z titulu zhoršení kurzu české koruny,“ přidal se k prezidentovi Středula. Podle něj mají Češi právo na jiný směnný kurz, než je téměř 28 korun za euro. „My prostě nechceme jít s holým pozadím do eurozóny,“ zdůraznil odborářský předák.

ČNB oslabila loni v listopadu korunu vůči euru zhruba o sedm procent, aby odvrátila hrozbu poklesu spotřebitelských cen. Za svůj krok čelila kritice. Bankovní rada koncem letošního července konstatovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016.

Současná vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chce podle koaliční smlouvy dále připravovat Českou republiku na vstup do eurozóny. Podle květnového vyjádření ministra zahraniční Lubomíra Zaorálka by se tak mělo stát do pěti až šesti let. V nedávném průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění se proti přijetí eura vyslovily zhruba tři čtvrtiny Čechů.

Newsletter