Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Zeman: ČR by pro Čínu mohla být bezpečným přístavem v Evropě

Doufám, že návštěva čínského prezidenta bude velmi dobrou příležitostí pro podpis mnoha bilaterálních dohod, to v první řadě. Ale víte, co je nejdůležitější? Bezpečný přístav, kde je přátelské prostředí, důvěra a spolupráce. A Česká republika by mohla být takovým bezpečným přístavem pro Čínu, uvedl krom jiného prezident Miloš Zeman před návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice v rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV. Jeho přepis přinesla agentura čtk.

Reportérka: „Mohu vám na úvod rozhovoru něco ukázat?“

Prezident Zeman: „Co to je?“

R: „Víte, co je to?“ (Ukazuje postavu Krtečka – pozn. ČTK)

Z: „Óóó, „jen-šu“…“

R: „Ano!“

Z: „Pořád si pamatuju, jak se řekne čínsky.“

Kam fouká vítr z Číny?

R: „Víte, já jsem vyrůstala s příběhem tohoto malého Krtečka, s příběhy jen-šu, a znám Českou republiku jen díky Krtečkovi. My jsme toho ještě před pár lety o České republice věděli jen velmi málo; vy jste navštívil Čínu, v Praze vznikalo několik čínských filmů. A pak toho více lidí v Číně začalo vědět o České republice víc. Jak vy pohlížíte na změny našich bilaterálních vztahů?“

Z: „Inu, víte, co je to ‚restart‘?“

R: „Ano.“

Z: „Znáte počítače, že?“

R: „Ano.“

Z: „Tedy toto je restart. Protože panovaly velmi špatné vztahy mezi Čínou a bývalou vládou České republiky. Zdůrazňuji bývalou. Protože ta vláda byla velmi podřízená tlaku Spojených států a Evropské unie. Nyní jsme opět nezávislou zemí. Formulujeme svou vlastní zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech – národních zájmech. A nevměšujeme se do vnitřních záležitostí žádné jiné země. A to je moje vysvětlení restartu.“

Zeman čeká 95 miliard korun čínských investic – ONLINE

Z: „Doufám, že návštěva čínského prezidenta bude velmi dobrou příležitostí pro podpis mnoha bilaterálních dohod, to v první řadě. Ale víte, co je nejdůležitější? Bezpečný přístav, kde je přátelské prostředí, důvěra a spolupráce. A Česká republika by mohla být takovým bezpečným přístavem pro Čínu; pro čínské investice nejen v Česku, ale i v Evropské unii a dalších zemích v Evropě. Začněme tedy hlavním uzlem. Pokud bude hlavní uzel na pražském letišti, pak to znamená příliv čínských turistů, pacientů, studentů, politiků, podnikatelů a podobně. A takový hlavní uzel by mohl existovat i pro čínské banky, čínské investice a podobně.“

Z: „Vím, že růst HDP (v Číně) zpomalil z deseti procent na sedm, ale stále je to nejvyšší růst HDP na celém světě. Existuje velmi dobrá šance mít první plně čínskou banku jak na českém území, tak na území Evropské unie. A to by mohlo být bankovní centrum Číny pro celou Evropu. Zapojili jsme se do tohoto projektu, protože nabízíme jistou účast českých stavebních firem. Je to samozřejmě vynikající nápad, který symbolizuje historickou zkušenost, ale samozřejmě nepůjde o novou Hedvábnou stezku.“

Z: „V Evropě existuje velmi dobrá komunikace ze Západu na Východ. Ale neexistuje prakticky žádná dobrá komunikace ze Severu na Jih. Přesně na této ose leží 16 zemí. Potřebujeme vodní cesty, železnice, dálnice z Jihu na Sever, anebo opačným směrem, pokud chcete. Vím, že čínské firmy jsou v této oblasti velmi zkušené. A podobně velké, dlouhodobé investice by mohly představovat jednu z příležitostí v rámci platformy 16+1.“ (Platforma 16+1 zahrnuje Čínu a 16 zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy – pozn. ČTK).

Ekonom Sobíšek: Čínské investice v ČR prudce porostou

Newsletter