Zeman: Intervence mohou ohrozit výhodné přijetí eura

Česko by při možném přijetí eura nemuselo kvůli intervenci ČNB přijímat společnou měnu v tak výhodném kurzu, jako dříve Slovensko. Na dnešním Žofínském fóru to řekl prezident Miloš Zeman.     

„Slovákům se podařilo dosáhnout, že z původních 36 slovenských korun za euro se dostali na 30 korun, takže euro přijímali ve výhodném kurzu, a právě proto je 70 procent slovenské populace s eurem spokojeno,“ uvedl prezident.     

Pokud by Česko v době intervence ČNB vstoupilo do systému směnných kurzů ERM II, může mít podle Zemana poměrně značné potíže s kurzem koruny. Mechanismus sice povoluje posílení měny, toto posílení je však do jisté míry kontrolováno Evropskou komisí, uvedl.    

Systém ERM II (Evropský mechanismus směnných kurzů) patří mezi maastrichtská kritéria pro přijetí eura. V systému ERM II, který je fakticky předstupněm přijetí eura, musí vstoupit každá země, která chce přijmout euro. V systému musí být nejméně dva roky před přechodem na euro. ČR zatím do systému ERM II nevstoupila. 

Schäuble by uvítal Česko v eurozóně

Mojmír Hampl: Euro není tématem pro českou ekonomiku

Miloš Zeman se nedávno nechal slyšet, že Česká republika by z čistě technického hlediska mohla přijmout euro za dva až tři roky. Prezident dlouhodobě kritizuje intervence proti koruně, které ČNB spustila v listopadu 2013. Jasně deklaroval odhodlání jmenovat do bankovní rady zastánce vstupu ČR do eurozóny, a naopak nejmenovat lidi podporující devalvaci koruny. Zemanovým kandidátem na post guvernéra ČNB, tedy následovníka Miroslava Singera, jemuž vyprší mandát na jaře 2016, je někdejší premiér Jiří Rusnok.

Rusnok je členem bankovní rady ČNB, kam jej loni v březnu právě Zeman jmenoval, nesouhlasem s intervencemi se ale neprofiluje. V rozhovoru pro DVTV minulý týden Rusnok zhodnotil rozhodnutí z listopadu 2013 jako správný, i když těžký krok. „Že bych intervence v budoucnu nepodpořil, jsem prezidentovi neslíbil,“ řekl Jiří Rusnok.

Zeman: ČR by mohla mít euro za dva až tři roky

Guvernér Jiří Rusnok. Co čekat?

Newsletter