Zeman: Migraci do Evropy organizuje Muslimské bratrstvo

AKTUALIZOVÁNO: Masovou migraci uprchlíků do Evropy podle prezidenta Miloše Zemana organizuje Muslimské bratrstvo. Proti Evropě nemůže zahájit válku, ale může ji postupně ovládat skrze migrační vlnu, míní. Vláda premiéra Sobotky je dle Zemana zodpovědná za to, že ČR nevyčerpá zhruba 35 miliard korun evropských dotací. Šéfku ERÚ Vitáskovou pak pochválil za její snahu nevyplatit podporu na obnovitelné zdroje na tento rok.

„(Muslimské bratrstvo) přece nemůže zahájit válku proti Evropě, na to nemá síly, ale to, co může udělat, je připravit rostoucí migrační vlnu a postupně ovládat Evropu tak, jako se to děje v některých západoevropských městech, kam se už teď policisté v noci bojí jet,“ prohlásil prezident v rozhovoru s Českým rozhlasem Plus. Své tvrzení opřel zejména o dva zdroje. Jednak to byl marocký ministr zahraničí, který mu prý nedávno řekl, že se Muslimské bratrstvo snaží ovládnout nejen celý muslimský svět, ale vůbec celý svět. Druhým zdrojem byl korunní princ Spojených arabských emirátů, podle něhož je Muslimské bratrstvo střechovou organizací všech islámských teroristických skupin.

Zeman v poselství: Evropa čelí organizované invazi

Zeman dnes také řekl, že vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je zodpovědná za to, že Česko nevyčerpá asi 35 miliard korun z evropských fondů.  „Obecně vzato, kdyby někdo v této zemi ukradl 35 miliard, stane před soudem, doufám. A když vlastní laxností, vlastní neschopností nechá propadnout 35 miliard, tak je to špatně a přitom se mu nestane nic,“ konstatoval prezident.

Dříve se podle Zemana mluvilo o tom, že Česko nevyčerpá dokonce 100 miliard korun, a tak teď panuje nadšení, že to bude jen 35 miliard. Podle prezidenta je to ale stejně obrovská částka. „Představte si, co všechno by se za ni dalo postavit,“ poznamenal a zároveň také nabídl řešení do budoucna. „Já si myslím, že pro budoucí plánovací období, když už se to nepodařilo teď, by takovým řešením byl zásobník užitečných projektů, do kterého byste sáhnul, když vám nějaký jiný projekt v tom operačním projektu nevyjde,“ uvedl.

Sobotka v reakci uvedl, že jeho vláda čerpání evropských peněz zásadně zlepšila. Za případné nedočerpání podle něj nesou zodpovědnost hlavně minulé vlády. „Naše vláda převzala odpovědnost až na jaře roku 2014, a nemohla tedy ovlivnit, kolik peněz se vyčerpalo v předcházejících sedmi letech,“ upozornil Sobotka. „Hlavní odpovědnost za případné nedočerpání nesou vlády, které byly u moci během programového období 2007 až 2013. Jednalo se o vládu premiérů Topolánka, Fischera, Nečase a Rusnoka,“ podotkl také. Kolik z přiděleného množství peněz Česko nevyčerpá, není podle Sobotky zatím možné přesně určit.

Rozpočet? Hezké číslo není o výběru daní, reagují ekonomové

Prezident také pochválil předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou za její původní úmysl nevyplatit podporu pro obnovitelné zdroje energie na tento rok. Zároveň ale podle něj hrozily arbitráže, které by mohly stát více než vyplácená podpora. Poznamenal, že by byl pro daňové úpravy, které by vedly k „dodanění“ zisků „solárních baronů“.

Vitásková se od podzimu přela s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) i částí odborné veřejnosti kvůli rozhodnutí ERÚ, že většině obnovitelných zdrojů v ČR podpora vyplacena nebude. Požadovala takzvanou notifikaci, tedy souhlas Evropské komise, že je podpora vydávána oprávněně. Většina producentů v ČR ji dlouhodobě nemá.

„Já bych nesmírně rád zatleskal Aleně Vitáskové v jejím původním úmyslu těch 42 miliard nevyplatit. Ale na druhé straně není dobré být jednostranný a jsou tady rizika arbitráží,“ řekl Zeman. Pokud by stát tyto arbitráže prohrál, mohly by podle prezidenta být náklady vyšší než 42 miliard, které na dotacích stát vyplatí. Vinu za situaci vysoké podpory solárního byznysu Zeman připisuje předchozím vládám.

Střet o 42 miliard: ERÚ přizná podporu obnovitelným zdrojům

Newsletter