Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Zeman odkryl viceguvernéry ČNB. Koruna dál nad 26 EURCZK

Koruna se k euru včera dál držela nad úrovní 26 EURCZK, během dopoledne klesla až na 25,06 EURCZK. Při absenci makrodat přišla hlavní domácí zpráva pro českou měnu z Hradu. Prezident Miloš Zeman odhalil jména nových viceguvernérů České národní banky. Končícího Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka vystřídají Marek Mora a Tomáš Nidetzký.

Prezident Zeman včera také oznámil, že dnes v 15:00 hodin na Pražském hradě jmenuje Aleše Michla a Tomáše Holuba členy bankovní rady České národní banky na šestileté funkční období. První jednání bankovní rady v novém složení se uskuteční ve středu 5. prosince. 

Zřejmě jeden z posledních rozhovorů poskytl Mojmír Hampl pondělním Hospodářský novinám a naznačil nejbližší výzvy pro ČNB. „Častěji než v minulosti může být centrální banka v té těžké situaci, že bude stabilizovat inflaci zespodu − tedy bude potřebovat inflaci urychlovat. A to je zejména v naší populaci hrozně těžké vysvětlit. Zdá se, že dlouhodobé rovnovážné úrokové sazby spíš klesají a to může vést k většímu riziku podstřelování inflačního cíle,“ řekl HN končící viceguvernér.

Dodal, že nečeká, že ty největší problémy, kterým se bude centrální banka v budoucnosti muset postavit, budou v oblasti regulatorní. „Nevěřím, že v dohledné době zažijeme takovou tsunami regulace, jakou jsme zažili po roce 2008. V případě českého finančního trhu se navíc léčil pacient, který byl v jádru zdravý,“ poznamenal.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,02 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,99 až 26,07 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,70 až 22,88 USDCZK.* 

Dolar během včerejška zpevnil pod úroveň 1,1400 EURUSD. Zelené bankovky se tak odrazily od dvoutýdenních minim. Stejně tak zpevnil švýcarský frank a japonský jen, jež jsou označovány jako tzv. bezpečné měny.

Trhy dál vstřebávají zprávy kolem brexitu. Irský ministr zahraničí Simon Coveney včera řekl, že předběžná dohoda o odchodu Británie z Evropské unie není jen návrhem a už se nebude měnit. Vyjednávání o budoucích vztazích Spojeného království s unií podle něj zaberou nejméně dva až tři roky. Návrhem brexitové dohody se v neděli bude zabývat mimořádný summit představitelů EU. Dokument pak dostanou také britští poslanci. Libra k dolaru se včera obchodovala bez výraznějších změn, ztratila 0,5 procenta.

Dnešní hlavní evropskou událostí je očekávané zveřejnění zhodnocení návrhů rozpočtů evropských zemí ze strany Evropské komise. Nejsledovanější bude v tomto směru Itálie, u které reálně hrozí zahájené tzv. procesu při nadměrném schodku, který by ve výsledku mohl skončit i sankcemi. Ve Spojených státech budou zveřejněny říjnové zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby, nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti a prodeje existujících domů.

Dnes ráno se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1394 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,68 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1363 do 1,1487 EURUSD.*

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter