Zeman odvolal Babiše a ministrem financí jmenoval Pilného

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě odvolal Andreje Babiše (ANO) z funkce ministra financí. Jeho nástupcem jmenoval poslance Ivana Pilného (ANO). Odvolání předsedy hnutí ANO z vlády navrhl začátkem května premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), zdůvodnil to pochybnostmi o Babišových příjmech a podezřeními, že vicepremiér obcházel daně či ovlivňoval obsah médií, která dříve vlastnil. Místopředsedou vlády se místo Babiše stal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zeman vyhověl Sobotkovu návrhu po 19 dnech, byť to ve svém proslovu na Pražském hradě výslovně nezmínil. Babiše označil za „odstupujícího ministra“ a poděkoval mu. „Byl to člověk, který vykonal v čele ministerstva práci, kterou nedokázal nikdo předtím,“ uvedl Zeman. Babiše pochválil za rozpočtový přebytek, výběr daní či omezení daňových úniků.

„Možná proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný. Ze strany těch, kdo jsou méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní,“ dodal Zeman. Věří tomu, že se s předsedou hnutí ANO setká minimálně v červenci na poradě ekonomických expertů v Lánech.

Odklady s odvoláním, kvůli kterým Zemana kritizovali někteří politici, zdůvodňoval prezident cestou do Číny či požadavkem koaliční smlouvy, aby s odvoláním ministra souhlasil předseda jeho strany. Babiš se svým odvoláním nesouhlasí a Sobotku vyzval, aby přestal veřejně opakovat důvody, které ho k němu vedly. Mají podle něj povahu pomluvy a je připraven se bránit soudně.

Premiér po jmenování na Hradě pak uvedl Pilného do úřadu. Podle Sobotky by pro nového šéfa státní pokladny měla být hlavní prioritou příprava státního rozpočtu na příští rok. Zohlednit by v něm měl finance na provedení schválených zákonů, investice i růst platů. Postarat by se měl také o hladké čerpání peněz z EU a zavedení účtenkové loterie k EET, podílet by se měl na novém zacílení investičních pobídek, vyjmenoval premiér.

Podle Babiše Pilný přebírá resort v „dobré kondici“. Nový ministr řekl, že navazuje na „skvělého předchůdce“. „Tlak na státní rozpočet je před volbami velký. Budu se s ním snažit vyrovnat a přiblížit rozpočet realitě,“ uvedl Pilný. Dodal, že nechce být jen „zimním králem“. Chce připravit například podklady pro daňovou reformu. K personálním změnám v úřadu důvod nevidí.

Sobotka se s prezidentem sešel poprvé od začátku května, kdy prezident na Hradě zinscenoval přijetí demise kabinetu, ačkoliv ji Sobotka nepodal. Kvůli Zemanovu výkladu, že demise předsedy vlády znamená pouze jeho konec, se poté Sobotka místo plánu podat demisi celé vlády rozhodl odvolat pouze Babiše.

Pilný byl třetím kandidátem hnutí ANO na nového ministra. Náměstkyni z ministerstva financí Alenu Schillerovou a Brabce Sobotka odmítl kvůli tomu, že podle něj mají příliš blízko k Babišovi či jeho bývalému koncernu Agrofert.

Po odchodu z ministerstva se na Babiše už nebude vztahovat zákon o střetu zájmů, a mohl by tak vyzvednout zpět ze svěřenských fondů holding Agrofert, který do nich vložil na počátku února. Minulý týden ale řekl, že se k takovému kroku nechystá.

Sobotka od Pilného očekává také zajištění nezávislosti Finanční správy. Ta podle jeho názoru měla svázané ruce při prověřování jednokorunových dluhopisů vydaných Agrofertem, když jejich držitel Babiš současně stál v čele ministerstva.

Zeman Pilnému připomněl dva citáty ze společné schůzky. „První zněl: ‚Já tomu vůbec nerozumím.‘,“ uvedl. Jako předseda hospodářského výboru Sněmovny se však Pilný podle Zemana zabýval reálnou ekonomikou. K Pilného slovům, že je lakomý, pak Zeman řekl, že pro šéfa státní kasy je to vhodná vlastnost. Prezident novému ministrovi doporučil, že by se měl řídit příkladem někdejšího ministra Aloise Rašína a být lakomý. Pilný řekl, že bude tolerantnější než Rašín.

Newsletter