Zeman podpořil korunu, Draghi popravil euro

Euro po včerejším zasedání Evropské centrální banky propadlo pod hranici 1,1 dolarů za euro, nejnižší úroveň od září roku 2003. Hlavním katalyzátorem pro pokračující pokles evropské společné měny bylo vystoupení prezidenta ECB Maria Draghiho, který prohlásil, že ECB bude nakupovat dluhopisy se záporným výnosem až do meze depozitní sazby, aktuálně minus 20 bazických bodů. Aktuální kurz eura vůči dolaru dosahuje 1,1012 dolarů, a euro se tak nadále ocitá pod prodejním tlakem.

Eurodolar realtime sledujte na Roklen24

Oproti tomu americký dolar, jenž těží v porovnání s jinými centrálními bankami z jestřábí monetární politiky Fedu, dosáhl během včerejšího dne 11letých maxim vůči koši hlavních měn. Síla dolaru byla navíc umocněna pozitivním očekáváním obchodníků ohledně dat z amerického trhu práce, jenž budou zveřejněny ve 14:30 SEČ a které jsou obvykle jedním z nejzásadnějších hybatelů cen na devizových trzích v celém měsíci.

Česká koruna zaznamenala během včerejšího dne výrazně zvýšenou volatilitu vůči euru, způsobenou opětovným vystoupením Miloše Zemana, který prohlásil, že v příštím roce jmenuje na pozici guvernéra České národní banky takového kandidáta, který napraví kroky současné rady. Zeman již dříve kritizoval, že banka v čele s guvernérem Miroslavem Singerem oslabila korunu.

Zeman: Za rok jmenuji vedení ČNB, které napraví škody

To společně s celkovou slabostí eura v reakci na ECB vedlo ke skokovému posílení koruny až k úrovni 27,244 korun za euro. Ačkoliv dnes koruna upisuje část svých zisků, aktuálně na 27,3 koruny za euro, v dlouhodobějším měřítku by mohla vůči euru nadále posilovat.

Korunu k euru realtime sledujte na Roklen24

Vůči dolaru koruna během včerejšího dne mírně posílila, nicméně však nadále zůstává pod tlakem, aktuálně slabší o 0,1% oproti včerejšímu dni, na 24,7822 korunách za dolar. Na dostřel jsou tak 10letá minima z roku 2005 na 25 korunách za dolar, která by mohla být hravě překonána v případě, že býčí trend dolaru bude nadále pokračovat. 

Newsletter