Zeman posílil korunu. Jak je to možné?

Prezident Miloš Zeman včera odpoledne vyzval Českou národní banku, aby už neintervenovala na oslabování koruny, česká měna by se pak podle něj měla stabilizovat. Koruna následně posílila zhruba o 30 haléřů vůči euru. Proč vlastně?

Zeman: ČNB by měla zastavit intervence proti koruně

Trh uvažuje takovým způsobem, že centrální banka je sice nezávislá instituce, nicméně podobný výrok vysokého ústavního činitele typu prezidenta může členy bankovní rady přece jenom trochu „zviklat“. Nezapomínejme, že je to prezident, který jmenuje členy bankovní rady. Nezapomínejme také, že jedním ze členů bankovní rady je Jiří Rusnok, obecně považovaný za prezidentova oblíbence. „Byl to nejlepší ministr financí, jakého pamatuji“ řekl o něm Zeman v létě 2013. Stalo se tak při jmenování Rusnokova kabinetu, takzvané „vlády odborníků“, jejž prezident jmenoval proti vůli parlamentu.

Tím vším není řečeno, že členové bankovní rady se opravdu, byť jen kdesi v hloubi své duše, nechávají podobnými výroky, jak byl ten Zemanův, ovlivnit, nicméně trh tuto možnost zjevně zcela nevylučuje a započítává ji i do kursu koruny.

PROPAD ČESKÉ KORUNY na Roklen24

Česká národní banka v reakci Zemanova slova uvedla, že nyní neintervenuje, že intervenovala jen pár dnů v listopadu 2013. Jde o přehnané slovíčkaření. Asi všichni rozumíme tomu, že prezident měl na mysli „intervenční režim“ České národní banky, nikoli samotný proces faktického intervenování za účelem posunutí kurzu na určitou úroveň intervenování (tedy proces prodeje korun a nákupu deviz). Použil určitou zkratku. Snad i po přihlédnutí k publiku, které jeho projev poslouchalo a které evidentně netvořili jen samí ekonomičtí experti. Z hlediska široké veřejnosti prostě výrazy „intervence“ a „intervenční režim“ splývají. Za použití toho výrazu prezidenta hanit dost dobře nelze. ČNB je zbytečně popudlivá.

Jinou pravdou ovšem je, že prezident – či jakýkoli jiný politik – vyspělé ekonomiky by se ke krokům či potenciálním opatřením centrální banky neměl vyjadřovat, a už vůbec by se neměl snažit vytvářet určitý nátlak. A z těch Zemanových slov dojem jistého nátlaků opravdu kdekdo mít mohl. Prezidentův výrok je nešťastný a neměl se k němu uchýlit – byť mu zřejmě přihraje politické body (intervence je mezi širší veřejností zhusta kritizovaná). Je třeba hlavně ctít nezávislost centrální banky na politickém procesu.

Newsletter