Zeman: Příštím guvernérem ČNB jmenuji Jiřího Rusnoka

(Rozšířeno 9:50) Prezident Miloš Zeman předpokládá, že příští rok nahradí současného guvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera bývalým premiérem Jiřím Rusnokem. Jeho slova přinesla agentura Reuters s odkazem na rozhovor pro iDnes. Zeman ČNB opětovně kritizoval a nedávno řekl, že při jmenování nových členů rady nebude jmenovat lidi podporující devalvaci koruny. 

Zeman: Za rok jmenuji vedení ČNB, které napraví škody

Singerovi za rok vyprší mandát. Rusnok je členem bankovní rady ČNB, kam jej loni v březnu právě Zeman jmenoval. Prezident minulý týden při návštěvě Plzně řekl, že při jmenování nových členů bankovní rady vybere lidi, kteří „napraví nesprávný krok ČNB“, který úspory znehodnotil o šest až deset procent. 

Zeman intervence ČNB proti koruně kritizuje od jejich spuštění. Do konce svého mandátu bude ještě jmenovat čtyři ze sedmi členů rady ČNB, včetně guvernéra. 

Zeman: Rusnok je excelentní kandidát na guvernéra ČNB

Vládní koalice v současné době uvažuje o změně ústavy, která by zavedla podmínku spolupodepsání jmenování nových členů bankovní rady. Prezident to ale odmítá, podle něj by takový krok vedl k politickému vměšování do účinnosti banky. „V mém případě, protože jsem bývalý ekonom a nemíním jmenovat do bankovní rady diletanty, byť by byli kamarády nejrůznějších politiků, bych to považoval za ohrožení nezávislosti centrální banky,“ řekl Zeman iDnes.cz. 

„Že se pan Rusnok stane guvernérem, je velmi pravděpodobné už delší dobu. Prezident Zeman se dlouhodobě netají svými sympatiemi k němu. Neznám žádného jiného možného kandidáta do čela ČNB, o němž by se prezident zmiňoval tak často tak příznivě,“ komentuje Zemanovo vyjádření hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

„Poněkud paradoxní je přitom fakt, že prezident opakovaně deklaruje, že jím jmenovaní bankovní radní budou z řad odpůrců předloňské intervence ČNB za oslabení koruny. Přitom pan Rusnok žádným takovým odpůrcem není, vždy se k intervenci vyjadřoval spíše souhlasně. Lze dokonce říci, že celkově rezervovanější postoj k intervenci než pan Rusnok mají členové bankovní rady Pavel Řežábek a Kamil Janáček, kteří podle všeho v listopadu 2013 hlasovali proti jejímu zahájení. Je také nezvyklé, aby prezident oznamoval jméno nového kandidáta na guvernéra ČNB s takovým předstihem před jeho možným faktickým nástupem do funkce,“ podotýká Kovanda.

Newsletter