Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

Zeman: Rusnok je excelentní kandidát na guvernéra ČNB

Prezidentem Milošem Zemanem jmenovaný člen bankovní rady České národní banky, ekonom Jiří Rusnok, je podle Zemana excelentním kandidátem na post guvernéra ČNB poté, co v červenci příštího roku skončí mandát současnému guvernérovi Miroslavu Singerovi. Zemanova slova přináší agentura Bloomberg poté, co prezident v tomto týdnu opět kritizoval zásah ČNB na koruně a obvinil ji z toho, že intervencí prodlužuje období své plné kontroly nad korunou. Do bankovní rady ČNB chce napříště jmenovat stoupence přijetí eura v České republice, kteří neschvalují „nepotřebné experimenty“ s českou ekonomikou.

Rusnok se po svém vstupu do bankovní rady ČNB přitom také připojil k podpoře intervenčního režimu na koruně. „Má vynikající kvalifikaci, neboť se pohyboval nejen v ekonomických, ale také politických kruzích,“ uvedl Zeman mimo jiné na adresu Jiřího Rusnoka.

Česká národní banka opakovaně uvádí, že oslabení koruny pomohlo odvrátit deflaci v tuzemské ekonomice a přispělo k hospodářskému růstu. Od listopadu roku 2013, spuštění intervenčního režimu ČNB na koruně, je ta slabší vůči euru o více než 5 procent a obchoduje k němu nad hladinou 27,50 koruny za euro. Ve středu korunu posílila právě kritika Zemana vůči intervenčnímu režimu ČNB. Česká národní banka udržuje jednostranný závazek, nenechat korunu posílit pod 27,00 k euru.

Jiří Rusnok je považován za dlouhodobého spojence Miloše Zemana. Právě on jej jmenoval v roce 2013 do čela přechodné úřednické české vlády. V letech 2001 až 2002 byl také ministrem financí ve vládě, jejímž premiérem byl právě Miloš Zeman. Do svého posledního politického angažmá nastupoval z čela penzijního fondu ING.

Podle dnes zveřejněného průzkumu asociace CFA Society 53,2 % z respondentů průzkumu odpovědělo, že intervenční politika ČNB nepřispěla k oživení ekonomiky. 

CFA Society: Intervence ČNB nepřispěly k oživení ekonomiky

Newsletter